statystyki

Polacy wyemigrowali i nie nie wrócą. Przestali wysyłać pieniądze do kraju

autor: Janusz K. Kowalski19.10.2015, 07:32; Aktualizacja: 23.10.2015, 13:19
Emigracja, podróż

W I półroczu tego roku Polacy zatrudnieni za granicą przysłali bliskim w kraju prawie 1,9 mld euro – wynika z szacunków NBP. źródło: ShutterStock

Choć coraz więcej Polaków przebywa za granicą i tam pracuje, to przysyła do kraju coraz mniej pieniędzy.

Reklama


Reklama


W I półroczu tego roku Polacy zatrudnieni za granicą przysłali bliskim w kraju prawie 1,9 mld euro – wynika z szacunków NBP. To o 5 mln euro mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Dodatkowo według szacunków GUS w ubiegłym roku o 124 tys. osób zwiększyła się liczba polskich emigrantów. Obecnie jest ich ponad 2,3 mln.

– Spadek transferu pieniędzy do naszego kraju wskazuje na to, że coraz więcej osób, które wyjechały, nie myśli już o powrocie do Polski – ocenia Karolina Sędzimir, ekonomista PKO BP. Potwierdzają to badania NBP. Według nich w przypadku Wielkiej Brytanii i Irlandii już ponad połowa emigrantów chce zostać tam na stałe. Natomiast wśród rodaków przebywających w Niemczech taki zamiar ma 40 proc., w Holandii 34 proc. Prawdopodobnie odsetek tych, którzy nie wrócą nad Wisłę, będzie się zwiększał, ponieważ rośnie liczba Polaków przebywających za granicą ponad rok. Wśród emigrantów jest ich już 80 proc. – 1,9 mln. A ci, którzy zamierzają osiedlić się na stałe na obczyźnie, ściągają do siebie rodziny i nie muszą już przysyłać pieniędzy na ich utrzymanie. Przybywa więc tych, którzy inwestują za granicą w naukę dzieci i podnoszenie swoich kwalifikacji, kupują domy i mieszkania czy samochody. Często nie wystarczają im na to bieżące dochody z pracy, dlatego biorą kredyty i zadłużają się na wiele lat. Inni zawierają małżeństwa z partnerami z Polski i z cudzoziemcami. W takich przypadkach nie wystarcza im już środków na to, aby dzielić się z krewnymi żyjącymi w kraju. Jest to zjawisko coraz powszechniejsze, co potwierdzają przywołane wyżej dane.

Na razie miliardowe transfery z zagranicy to wciąż bardzo duża kwota, która wspiera konsumpcję wielu gospodarstw domowych w naszym kraju. Jednym przekazy od bliskich umożliwiają wiązanie końca z końcem, pozwalają na zakup jedzenia czy opłacenie wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania. Innym dają szansę na ucieczkę przed biedą. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które utrzymują się z niskich emerytur lub rent, albo tych, którzy stracili pracę. Inni dzięki przekazom, na przykład z Wielkiej Brytanii czy Niemiec, podnoszą swój standard życia – kupują sprzęt RTV, AGD, a nawet auta i mieszkania. Kwoty przysłane z zagranicy zwiększają więc nieco popyt krajowy i przyczyniają się odrobinę do wzrostu gospodarczego (w I półroczu tego roku miały wartość ok. 1 proc. PKB). Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej emigranci wsparli swoje rodziny w sumie prawie 190 mld zł.

Pieniądze przekazane przez emigrantów

Pieniądze przekazane przez emigrantów

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Tym korzyściom towarzyszą jednak również straty. Za granicę wyjechało bardzo dużo młodych i wykształconych osób z biednych regionów – z woj. podkarpackiego, świętokrzyskiego czy warmińsko-mazurskiego. Brakuje więc tam specjalistów, tym bardziej że wcześniej wyjeżdżali stamtąd nie tylko za granicę, ale także do lepiej rozwiniętych województw naszego kraju. To zniechęca biznes do inwestycji w tzw. Polsce B. W efekcie jest tam duże bezrobocie, co nakręca m.in. spiralę emigracji. I koło się zamyka.

W następnych latach przekazy pieniędzy mogą się nadal kurczyć, jeśli coraz więcej Polaków będzie się osiedlać na stałe za granicą. A jest to bardzo prawdopodobne, ponieważ dystans, jaki nas dzieli od bogatych krajów Zachodu pod względem standardu i warunków życia, jest nadal bardzo duży – PKB per capita jest w Polsce o 33 pkt proc. mniejszy niż średnio w Unii Europejskiej. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Brian(2015-10-20 18:40) Odpowiedz 51

    Ludzie nie wrócą, bo Polska nie jest w stanie osiągnąć poziomu zachodu. Ludzie na emigracji poczuli jak to jest żyć w normalnym świecie. Tak, normalnym. To, jak u nas jest wszystko popaprane, to czujesz jak pożyjesz tam. Tu nie chodzi tylko o finanse, ale całą otoczkę państwa. Nie zobaczysz tego na wycieczce. Żyję w Polsce, ale nie ma dnia, żebym na ten kraj nie narzekał, bo byłem parę lat na zachodzie. Chciałbym ten kraj tą wiedzą zmienić, ale ludzie nie rozumieją tego. Ktoś, kto nie pożył tam, zupełnie nie wie o czym ja mówię. I tego nie przeskoczymy. Tu wciąż PISy, Platfusy i inne kościoły. Wiara w slogany tych ludzi, zamiast zdrowy rozsądek. Szkoda słów.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • polak(2015-10-19 13:27) Odpowiedz 50

    Tak naprawdę to żadna mi nieodpowiada partia, były juz wszytskie, ale tyle szkód ludziom PRACY co PO z PSL to nie wyrządziła żadna z poprzednich partii ! Przykład - podniesienie WIEKU EMERYTALNEGO, zmiana kodeksu pracy na niekorzyść dla ludzi pracy ( tylko na korzyść prywaciarzom ) brak podwyżek w budżetówce ) wytworzenie się prywaty na państwowych urzędach - tj na stanowiskach kierowniczych!!, zwalnianie osób którzy juz nabli prawa emerytalne. Z jednej strony podnoszą wiek emerytalny a z drugiej strony na przymus zwalniają pracy pod pozorem likwidacji stanowiska pracy ze względów ekonomicznych itd! OBŁUDA

  • I(2015-10-19 14:00) Odpowiedz 42

    NO A DLACZEGO MAJĄ NAM POMAGAC ,ABY CISI ZŁODZIEJE ZYLI SWYM KRAJU BOGACĄC SIE NA TYCH CO POZBAWIILI SRODKOW DO ZYCIA I PRZZ AKICH ZŁODZIEIJ CI CO PRACUJĄ ZA GRANICĄ NP DZIECI TO MAJA POMAGAC ,TAKA PRPOZYCJA BYŁA PRZEZ GŁOWNĄ ORZECZNIK PANĄ WARCHOL ,KTORA ZABRAŁA MI RENTE INWALIDZKA PRZEZ 3 LATA POZBAWIONA BYŁAM SRODKÓW DO ZYCIA PO PRZYWROCENIU RENTY PO TRZECH LATACH BYLAM W DŁUGACH 12 TYS ZŁ ROZPACZ DLA BIEDNYCH ,PO 5 LATACH RENTY WZONOINEJ ,ZNOWU ZABRAL ZUS TRZY MIESIACE RENTY ,LEZA U BIEGŁYCH LEKARZY AKTA WAZĄCE OKOŁO 10 KG ,OBECNIE JESTEM NADAL NA RENCIE ,LECZ ZA TRZY MIESIĄCE NADAL NIEMAM WYPLACONE ,CO SIE OKAZALO PANI WARCHOŁ GŁOWNA ORZECZNIK ZREZYGNOWALA ,TAK JAK PAN RUDNIK DYREKTOR MOPR LUBLIN ,OBECNIE DYREKTOR DSOP UL AMETYSTOWA ,,A PANI WARCHOŁ SIEDZI NA PORĘBIE W SWYM PRYWATNYM GABINECIE I TAK CO SIE DZIEJE W RP LUBLIN .RODZINA WALCZYLA 5 OSOB O WYZWOLENIE MIASTA LUBLIN I ICH PRZODKOWIE NADAL SA OKRADANI PRZEZ SĄDY IPN ,ZUS MOPR ,MUPR .DLATEGO RODZINA PRACUJĄC ZA GRANICA NIE BEDZIE I NIE MUSI WYSYŁAC EURO BO NIECH SIE WYNIOSĄ ZLODZIEJE ZA GRANICE I NIECH ZARABIAJĄ UCZCIWIE ,A NIE NA ZŁODZIEJSTWIE ,TAK TO KAZDY BY POTRAFIŁ

  • Leonard(2015-10-19 14:29) Odpowiedz 40

    A rudy oszust mówił 8 lat temu, że Polacy masowo bedą wracać z emigracji zarobkowej,bo PO zmieni Polskę na zieloną wyspę. PO doprowadziła kraj do katastrofy, a jej ryży lider dał dyla do Brukseli obawiając się, że w kraju trafi do mamra za wszystkie afery i zło jakie zgotował Polakom.

  • Brian(2015-10-19 14:40) Odpowiedz 30

    I będzie w tym Kraju coraz gorzej. A to jest moi mili nasza wina. Bo głosujemy w kółko na tych samych ludzi, nie wspominając o poziomie poszczególnych partii, licząc, że może tym razem dotrzymają tych idiotycznych obietnic. A przed wyborami obiecają nam wszystko, zaś potem dostaniemy jak zawsze kopa w du..ę. Dziw mnie bierze, że ciągle nie wyciągamy wniosków z tego? NIeprawdopodobna głupota.

    Żadna z wiodących partii nic dobrego dla tego kraju nie zrobi. Oni wszyscy doprowadzili nas, za naszym przyzwoleniem, do tego punktu, w którym jesteśmy. Więc może czas zagłosować alternatywnie?

  • kaszub(2015-10-26 13:11) Odpowiedz 30

    SLD PIS I PO to samo zło, psychole z tych partii chcą wojn i zniszczyć całą Polskę, marionetki

  • alfa68(2015-10-19 10:19) Odpowiedz 20

    Nie wiem jak oni obliczają kto i ile przysyła. Mam wielu znajomych pracujących za granica i każdy z nich ale to absolutnie każdy przywozi pieniądze a nie przesyła ich. Więc skąd można wiedzieć ile taki przywiezie w kieszeni czy portfelu???

  • 0p90p(2015-10-19 14:05) Odpowiedz 21

    Husaria Polska,,, warto posłuchac polecam

  • cikola(2015-11-03 20:18) Odpowiedz 22

    cześć wydał były hrabia z belwederu na referendum. Nic tu nie wysyłajcie. Wszystko dadza mundurowym i biurokratom

  • bing bing(2015-10-19 15:57) Odpowiedz 13

    Wrócą jak się zacznie wojna religijna na Zachodzie.

  • AntyPOpapraniec(2015-10-19 15:42) Odpowiedz 10

    Polacy nie wrócą bo mają dosyć rządów Partii Oszustów i Złodziei

  • L.A z Koblenz(2015-10-19 14:22) Odpowiedz 10

    Zgadzam się z tym artykułem w100% bo sam jestem tego najlepszym dowodem!

  • Pobożne życzenie(2015-10-20 19:37) Odpowiedz 10

    Do Zbawiciel - powiesić ? to za proste, bo raz posraliby się ze strachu i koniec. Dać im 1700 zł brutto na śmieciówce, wsadzić do M3 i niech zasuwają do 67 lat w jakimś sklepie jak to nam załatwili - to byłby lepszy ubaw ich oglądać.

  • korina(2015-10-19 18:49) Odpowiedz 10

    A co w tym dziwnego? Jeszcze więcej wyjedzie. Doprowadzili naród do dziadostwa i się dziwią.

  • gsdgsdgggdsdgs(2015-11-20 07:16) Odpowiedz 00

    gsadgasgsd

  • fsfs(2015-11-20 07:16) Odpowiedz 00

    tak?

  • gsdasag(2015-11-20 07:13) Odpowiedz 00

    gsagsa

  • aa(2015-11-20 07:12) Odpowiedz 00

    Husaria polska, dobre

  • Dawid(2015-10-19 16:04) Odpowiedz 00

    Mnie to nie dziwi, że ludzie wykadzają. Standard życia w Polsce naprawdę nie jest najlepszy. Patrzę po swoich znajomych to nieliczni mają pracę która pozwala im dostać kredyt na mieszkanie...a co dopiero je kupić. Ja sam uciekam wkrótce do Niemiec. Mam tu pracę, ale niestety chciałbym założyć rodzinę i nie da się z zarobkami jakie mam teraz. Uczę się już niemieckiego metodą Emila Krebsa...Niemcy wydaja mi się najbardziej przyszłościowe jeśli chodzi o dobry standard życia

  • Takk(2015-10-19 14:52) Odpowiedz 00

    Orzyczyniają się odrobinę, czyli 1 proc PKB??? Toć to połowa budżetu MON !