"Na inwestycje drogowe w rządowym programie budowy dróg krajowych przewidziano 'astronomiczną' kwotę 121 mld zł" - zaznaczył szef resortu.

"Takiej kwoty nigdy nie było jeszcze zostawionej do dyspozycji resortu infrastruktury i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wszystko po to, by drogi były budowane szybko, sprawnie (...) i w zgodzie z wymogami ochrony środowiska" - podkreślił.

Grabarczyk powiedział, że rządowy program budowy dróg krajowych został wsparty programem rozwoju dróg lokalnych.

"Startujemy w przyszłym roku z budżetem 1 mld zł, aby stworzyć system dróg, który obejmuje wszystkie kategorie dróg -od autostrad, przez drogi ekspresowe, drogi krajowe, po drogi gminne" - zaznaczył.

"Kolejny rok pozwoli na wdrożenie nowych procedur, które dotyczą kwestii środowiskowych. Powstaje nowy organ - Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, który skoncentruje proces decyzyjny i usprawni przygotowanie decyzji środowiskowych" - podał minister.

Powołanie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) i dostosowanie przepisów zaleceń Komisji Europejskiej zakładają dwie ustawy o środowisku. Dostosowują one nasze prawo do unijnych dyrektyw. Czekają teraz na podpis prezydenta. Resort środowiska zakłada, że będą one mogły wejść w życie od 15 listopada tego roku.

"W nowej decyzji ma nie być ani jednego postanowienia (...), bo nie stać nas na kolejne przedłużanie procedur odwoławczych"

GDOŚ ma skupić instytucje wojewódzkie i część departamentów resortu środowiska, które będą zajmowały się ocenami oddziaływania na środowisko. Ujednolicenie struktur ma pozwolić na skrócenie z ponad 300 dni do 105 dni czasu potrzebnego na wydanie decyzji dot. oceny oddziaływania na środowisko.

Wiceminister środowiska Maciej Trzeciak poinformował, że wydanie decyzji środowiskowej na budowę drogi wymaga dzisiaj trzech postanowień. Do każdego z nich można złożyć zażalenie i odwołanie, co wydłuża znacznie czas realizacji inwestycji.

"W nowej decyzji ma nie być ani jednego postanowienia (...), bo nie stać nas na kolejne przedłużanie procedur odwoławczych" - zaznaczył.

Środowa konferencja rozpoczęła 6. Międzynarodowe Targi Infrastruktury Miejskiej i Drogowej, które odbywają się w Warszawie. Potrwają trzy dni; w tym czasie zaprezentuje się ponad 100 wystawców z kraju i z zagranicy.