Agencja Reutera pisze, że pani komisarz przecięła w ten sposób spekulacje na temat możliwości zawieszenia tych zasad w konsekwencji kryzysu finansowego.

"Znaleźlibyśmy się w dżungli, gdybyśmy zawiesili politykę konkurencji, lub poniechali tej polityki" - podkreśliła Kroes.

"Nie potrzebujemy takiego Dzikiego Zachodu" - mówiła unijna komisarz, wyrażając przekonanie, że każde zawieszenie zasad uczciwej konkurencji byłoby "przepisem na chaos".

Kroes zapowiedziała, że Komisja Europejska wyda wkrótce wskazówki, dotyczące stosowania zasad pomocy państwowej w kontekście kryzysu finansowego; przezwyciężanie tego kryzysu ma się odbywać w taki sposób, żeby korzystała na tym "zarówno gospodarka, jak i podatnicy".

Reuters przypomina, że Komisja Europejska zaaprobowała pewną liczbę doraźnych planów ratunkowych, takich jak uratowanie przez Wielką Brytanię banku kredytów hipotecznych Bradford & Bingley, czy duńska pomoc państwowa dla banków, ale czasem wyrażała zaniepokojenie, jak w przypadku powszechnych gwarancji państwowych na wszystkie depozyty bankowe w Irlandii.

Komisarz Kroes mówiła, że irlandzkiemu planowi potrzebne są tylko drobne modyfikacje, aby był zgodny z zasadami UE; Dublin zareagował, obejmując gwarancjami także banki nieirlandzkie.