Wstępnie planujemy publiczną ofertę akcji na I połowę roku. Może mieć ona wartość do 200 mln zł - mówi GP Władysław Bawiec, prezes Sferii. Zastrzega, że te plany mogą się jeszcze zmienić.

Sferia świadczy obecnie usługi telefonii stacjonarnej i szybkiego internetu w Warszawie i okolicach. Chce w tym roku podwoić liczbę klientów usług telefonicznych i mieć ich od 70 do 75 tys. i czterokrotnie zwiększyć do 20 tys. liczbę klientów internetowych. Sferia wykorzystuje pasmo 850 MHz i technologię CDMA, która jest popularna zwłaszcza w Ameryce i Azji.

Głównym właścicielem firmy jest Jacek Szymoński, a po ok. 9 proc. kapitału mają Zygmunt Solorz-Żak (przez Polsat Ltd) oraz Grzegorz Jankielewicz i Sławomir Smołokowski, właściciele spółki naftowej J&S.

Firma pieniądze z emisji akcji chce wykorzystać na budowę sieci w pięciu regionach - Trójmieście, Łodzi, aglomeracji Śląskiej, Poznaniu i Krakowie. Docelowo sieć CDMA ma pokryć 70 proc. terytorium kraju i być dostępna dla 90 proc. mieszkańców Polski. Aby sfinansować ten projekt, firma potrzebuje ok. 700 mln zł w postaci kapitału i długu, nie licząc pieniędzy ze środków własnych, czyli generowanej gotówki.

Dzięki korzystnemu dla Sferii wyrokowi sądu we wrześniu Urząd Komunikacji Elektronicznej zmienił tzw. tablicę zagospodarowania częstotliwości i wpisał, że z wykorzystaniem posiadanych przez spółkę częstotliwości można świadczyć także usługi telefonii komórkowej.

- Na razie nie dostaliśmy decyzji UKE o zmianie zezwolenia - mówi prezes Bawiec i dodaje, że od chwili dostania tego dokumentu spółka potrzebuje około czterech miesięcy, by móc wejść w Warszawie na rynek telefonii komórkowej.

- Do świadczenia usług mobilnych będziemy wykorzystywali numerację telefonii komórkowej. Dzięki informacjom zapisanym na karcie SIM będziemy wiedzieli, czy dany telefon jest stacjonarny, czy komórkowy - mówi Władysław Bawiec.

Zastrzega, że obecne plany inwestycyjne nie obejmują budowy sieci komórkowej, która będzie wymagała większej liczby stacji bazowych niż sieć stacjonarna.

Szefowie firmy w rozmowie z dziennikarzami nie wykluczyli, że w przyszłości Sferia zaprzestanie sprzedaży usług głosowych i skoncentruje się na oferowaniu usług transmisji danych.

- Rozważamy taką możliwość - mówili.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Z wykorzystaniem technologii CDMA budowę sieci bezprzewodowego szybkiego internetu planuje PTK Centertel, spółka z grupy Telekomunikacji Polskiej (dysponuje częstotliwościami 450 MHz) oraz firma Nordisk Polska, część wywodzącej się ze skandynawii gruy Nordisk (ma częstotliwości 410 MHz). W Europie CDMA wykorzystywane jest m.in. w Rumunii, Czechach, Skandynawii, a także m.in. w krajach bałtyckich. Głównie do oferowania bezprzewodowego szybkiego internetu.

Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl