Nowy program wsparcia został zaakceptowany po kilku tygodniach technicznych negocjacji między greckimi władzami i przedstawicielami wierzycieli. „Osiągnęliśmy porozumienie polityczne w tej sprawie. Oczywiście były pewne różnice między nami, ale udało się rozwiązać wszystkie ostatnie kwestie” - mówił po zakończeniu obrad szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Zadowolenie z decyzji ministrów wyraziła Komisja Europejska. "Dzisiejsze porozumienie jest kluczowe, by skończyć z niepewnością, jaka wisiała nad Grecją przez ostatnie pół roku i odbudować zaufanie" - powiedział wiceszef Komisji Valdis Dombrovskis.

Pierwsza transza pożyczki dla Aten będzie wynosić 26 miliardów euro. To pieniądze , które zostaną przeznaczone na wzmocnienie banków, na spłatę kredytu wobec Europejskiego Banku Centralnego, zwrot pożyczki pomostowej udzielonej przez wszystkie kraje Unii oraz spłatę zaległych płatności wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Udział tej ostatniej instytucji w trzecim programie pomocowym uzależniony jest od zmian w greckim zadłużeniu. O tym czy takie zmiany rzeczywiście zostaną wprowadzone kraje strefy euro mają jednak rozmawiać dopiero jesienią, po pierwszym przeglądzie nowego programu. Pakiet ten musi jeszcze być zaakceptowany przez kilka parlamentów narodowych - w tym niemiecki Bundestag.