Ministerstwo Infrastruktury nadal nie przygotowało rozporządzeń potrzebnych do wydawania licencji pośredników nieruchomości. Zdaniem ubiegających się o licencję działania resortu są bezprawne. Nie jest znana data wydania rozporządzeń i rozpoczęcia procedury nadawania licencji pośredników nieruchomości.

ANALIZA
Pomimo że nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami obowiązuje już od miesiąca, to zdobycie licencji pośrednika nieruchomościami nadal jest niemożliwe. Nowelizacja, która zlikwidowała wymóg zdawania bardzo trudnych egzaminów, miała poszerzyć dostęp do zawodu pośrednika nieruchomości. Jak na razie efekt jest jednak zupełnie odwrotny - osoby chętne do rozpoczęcia pracy w zawodzie pośrednika nie mają żadnej możliwości na zdobycie wymaganych uprawnień. Ministerstwo Infrastruktury nie przygotowało bowiem rozporządzeń wykonawczych, bez których realizacja założeń ustawy nie jest możliwa.
Opóźnienia resortu
- Zwróciłam się z pytaniem do Ministerstwa Infrastruktury o to, gdzie mogę złożyć wniosek o wydanie licencji pośrednika nieruchomości. Otrzymałam jednak odpowiedź, że z powodu braku rozporządzeń nie ma jeszcze wzoru takiego wniosku i w związku z tym otrzymanie licencji na razie nie jest możliwe - mówi Katarzyna z Bydgoszczy, która bezskutecznie ubiega się o nadanie licencji pośrednika.
Podobną odpowiedź od pracowników resortu otrzymał Ryszard Brukarz, właściciel biura pośrednictwa nieruchomości w Gdyni, który ubiega się o nadanie licencji pośrednika nieruchomości.
- Na moje pytanie, kiedy rozpocznie się wydawanie licencji, usłyszałem, że jeszcze nie jest znana dokładna data wydania rozporządzenia. W związku z tym nie wiadomo też, kiedy będzie można wystąpić z wnioskiem o wydanie licencji pośrednika - mówi Ryszard Brukarz.
Pracownicy Ministerstwa Infrastruktury zdają się jednak nie dostrzegać problemu. W piśmie skierowanym do Gazety Prawnej oraz opublikowanym na stronie internetowej resortu można przeczytać: Nieprawdą jest, że wydawanie licencji pośrednika nie jest możliwe. Wszystkie osoby chętne mogą składać odpowiednie wnioski do ministerstwa.
- Formularz wniosku znajduje się na stronie internetowej ministerstwa wraz z treścią rozporządzeń wykonawczych do zmienionej ustawy o gospodarce nieruchomościami - pisze Teresa Jakutowicz, dyrektor Biura Informacji i Promocji w Ministerstwie Infrastruktury.
Osoby ubiegające się o licencję nie zgadzają się jednak z takim stanowiskiem.
- Nie jest prawdą, że istnieje wzór wniosku i można otrzymać licencję pośrednika nieruchomości. Wszystkie osoby zainteresowane, które próbują taką licencję otrzymać, są informowane, że do czasu wydania rozporządzeń nie jest to możliwe - mówi Anna z Krakowa, która stara się o nadanie licencji pośrednika nieruchomości.
Apel do ministra
Osoby ubiegające się o nadanie licencji czują się oszukane i postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Zamierzają wystosować apel do ministra infrastruktury o jak najszybsze wydanie potrzebnych rozporządzeń i umożliwienie zdobycia licencji pośrednika nieruchomości.
- Po połączeniu Ministerstwa Budownictwa i Ministerstwa Transportu można dojść do wniosku, że w nowym resorcie infrastruktury panuje bałagan i słaby przepływ informacji. Chcemy zatem wysłać bezpośrednio do ministra Cezarego Grabarczyka petycję z prośbą o jak najszybsze rozwiązanie naszego problemu. Rozpoczęliśmy już zbieranie podpisów pod naszym apelem - mówi Kamil Bednarek z Warszawy, który ubiega się o nadanie licencji pośrednika nieruchomości.
Skutki zaniedbań
Na opieszałości urzędników z Ministerstwa Infrastruktury tracą przede wszystkim osoby, które czekały na wejście nowych przepisów w życie i możliwość zdobycia uprawnień pośrednika nieruchomości.
- Bardzo wiele osób wynajęło już lokale, w których mieli prowadzić swoje biura. Niestety, bez licencji wykonywanie zawodu pośrednika nieruchomości nie jest to możliwe, a koszty wynajęcia lokalu trzeba ponosić - mówi Krystyna z Bydgoszczy.
Wynajęcie lokali, za które trzeba płacić czynsz, nie jest jedynym problemem kandydatów na pośredników nieruchomości.
- Część osób porzuciła swoje dotychczasowe prace, gdyż miała nadzieje, że od początku roku będą mogły pracować na swój rachunek - mówi Anna z Krakowa.
Zdaniem Ryszard Brukarza za wszystkie straty odpowiedzialność ponosi Ministerstwo Infrastruktury, którego postępowanie jest ewidentnym złamaniem prawa.
- W państwie prawa rozporządzenia powinny wchodzić w życie wraz z ustawą, czyli w tym przypadku 1 stycznia - wyjaśnia Ryszard Brukarz.
Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że problem zostanie rozwiązany najpóźniej do końca lutego. Zdaniem pracowników resortu do tego czasu odpowiednie rozporządzenia na pewno zostaną przygotowane.
- Nawet jeżeli rozporządzenia będą przygotowane do końca lutego, to trzeba pamiętać, że postępowanie kwalifikacyjne trwa. Jest zatem duże prawdopodobieństwo, że licencje otrzymamy dopiero w połowie tego roku - oburza się Krystyna z Bydgoszczy.
Jej zdaniem Ministerstwo Infrastruktury powinno już teraz rozpocząć wydawanie licencji na podstawie wniosków samodzielnie przygotowanych przez osoby zainteresowane. - Każdy umie sam napisać wniosek i wzór nie jest potrzebny do wydania licencji - tłumaczy.
ARKADIUSZ JARASZEK
Podstawa prawna
Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 173, poz. 1218).
ikona lupy />
Kto może zostać pośrednikiem nieruchomości / DGP
ikona lupy />
Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury, zapowiada, że problem licencji zostanie rozwiązany do końca lutego / DGP