statystyki

E-biznes do kontroli. UE zbada konkurencję

27.03.2015, 07:47; Aktualizacja: 27.03.2015, 07:58
Zakupy przez internet

Są jednak sygnały, że niektórzy przedsiębiorcy celowo utrudniają e-handel. źródło: ShutterStock

Unijna komisarz Margrethe Vestager złoży wniosek o przeprowadzenie badania konkurencji w sektorze handlu elektronicznego. Jeśli zostanie zaakceptowany, sklepy internetowe, także z Polski, zostaną sprawdzone pod kątem przestrzegania unijnego prawa.

Reklama


Reklama


E-handel rozwija się błyskawicznie, ale wciąż stosunkowo mało transakcji ma charakter transgraniczny. W 2014 r. prawie połowa konsumentów UE dokonała zakupów przez internet. Jednak tylko 15 proc. z nich kupiło cokolwiek od sprzedawcy mającego siedzibę w innym państwie UE. Częściowo może to wynikać z naturalnych powodów, takich jak różnice językowe czy preferencje lokalne.

Są jednak sygnały, że niektórzy przedsiębiorcy celowo utrudniają e-handel. Konsumenci napotykają na blokady geograficzne uniemożliwiające dostęp do strony z innego państwa. Skarżą się również na problemy związane z płatnościami. Jeśli badanie sektorowe potwierdzi takie praktyki, Komisja Europejska może wszcząć dochodzenie w sprawie naruszenia zasad konkurencji i podjąć inicjatywę legislacyjną.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama