Komisja Europejska zaproponowała korektę unijnego budżetu na rok 2013. Chodzi o dodatkowe 3,9 mld euro na uregulowanie zaległych płatności. Przyjęcie zmian jest kluczowe w negocjacjach nad Wieloletnimi Ramami Finansowymi.

To już druga korekta unijnego budżetu proponowana przez Komisję Europejską. Pierwsza zmiana dotyczyła 7 miliardów 300 milionów euro i została przyjęta pod koniec czerwca. We wspólnej kasie na rok 2013 wciąż jednak brakuje pieniędzy na zwrot kosztów projektów finansowanych przez Unię Europejską, głównie tych realizowanych w ramach polityki spójności.

Unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski wielokrotnie ostrzegał, że roszczenia beneficjentów są znacznie wyższe od wysokości uchwalonych budżetów. Komisarz uznaje nową korektę za szczególnie ważną przede wszystkim dlatego, że jest ona warunkiem przyjęcia wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020. Warunek taki postawił Parlament Europejski uzależniając udzielenie swej zgody w sprawie wieloletniego budżetu od absolutnej gwarancji uregulowania płatności za rok bieżący. Projekt nowelizacji, oprócz europarlamentu, musi zostać zatwierdzony także przez państwa członkowskie.