Bruksela punktuje Polskę, wytyka błędy rządowi Tuska

autor: Dominika Ćosić31.05.2013, 07:20; Aktualizacja: 07.06.2013, 08:02
KE nie zdejmie z nas procedury nadmiernego deficytu. To realne dopiero po 2014 r. Bruksela wczoraj ogłosiła swoją decyzję, choć nieoficjalnie była znana.

KE nie zdejmie z nas procedury nadmiernego deficytu. To realne dopiero po 2014 r. Bruksela wczoraj ogłosiła swoją decyzję, choć nieoficjalnie była znana.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska żąda reform emerytur górniczych i rolniczych. Naszą sytuację ocenia kiepsko.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (20)

  • Alek(2013-06-01 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    W porzadku, tylko te zalecenia choc sa politycznie poprawne nie zawsze sa madre, czego nie raczyla skomentowac Gazeta.

    Odpowiedz
  • Zmiany w KRUS....(2013-05-31 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Zmiany w KRUS, glownej czesci dotacji krajowych do rolnictwa?
    Chyba tylko jakies kosmetyczne.

    Z Polski, podobnie jak z UE, nie da sie zrobic Nowej Zelandii /rolnictwo bez dotacji/.
    Srednie gospodarstwo rolne musialoby liczyc okolo 700 ha, aby podolac konkurencji Nowej Zelandii, Australii czy USA.
    Poki co srednie gospodarstwo rolne wynosi
    w UE 27 krajow - ok.13 ha
    UE 15 - 22 ha
    w Polsce ok. 8 ha.

    Biorac pod uwage, ze dochod w rolnictwie w stosunku do pensji w gospodarce poza rolnictwem wynosi
    w UE 27 - ok. 45%
    UE 15 - ok. 60%
    UE 12 - ok. 30% / przed 2004 r. ksztaltowal sie od 10 do 20%/
    dotacje do rolnictwa w odpowiedniej wysokosci musza byc utrzymane.

    Byc moze w dalekiej przyszlosci, kiedy liczba ludnosci Unii Europejskie juz wraz z Ukraina, ktora nie zdazy wyprzedac swoich gruntow krajom arabskim i innym swiatowym inwestorom, zmniejszy sie o 50% bedzie mozna zastosowac zasady neoliberalne do produkcji rolnej.

    Narazie mozemy sledzic realizacje zapowiedzi japonskiego Premiera Abe, ktory chce/marzy, aby japonskie rolnictwo b. rozdrobnione, nieefektywne i wysoko dotowane, stalo sie konkurencyjne na swiecie /The Economist "Once more with feeling"/.

    Droga dochodzenia rolnictwa japonskiego do pelnej efektywnosci i otworzenia sie na konkurencje swiatowa na pewno bylaby niezmiernie interesujaca lekcja dla Polski i Francji oraz innych krajow europejskich.

    Odpowiedz
  • drodzy rodacy!!(2013-06-02 13:03) Zgłoś naruszenie 00

    KE-widziała co się dzieje w Polsce...okradanie ludzi ze spełnionych warunków do otrzymania wcześniejszej emerytury,wydłużenie do 67 r. czasu do emerytury jako jedyny kraj w UE,ludzie po 40 latach pracy do szkól a kto im da na życie pytamKE???wniosek OPZZ 35/40 olany leży 3 lata w sejmie!!! a oni za to biorą nagrody w Sejmie.Za roszadę w SLD dotyczącą emerytur dostaje się posadę w unii.Za górnicze/po 25 latach pracy/emerytury dostaje się odznaczenie państwowe.Więc biorąc pod uwagę całokształt budowania i polepszania przez 30 lat dobrobytu w Polsce,dopiero teraz Unia dopatruje się dna???

    Odpowiedz
  • harakiri(2013-05-31 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepszym rozwiazaniem dla polski byloby wystapienie z unii europejskiej ,wtedy zarzegnalyby sie wszystkie bolaczki i kryzys bo tak nie morzem nic robic we wlasnym kraju bez zgody tej zasranej unii i brukseli,wiemy z przeszlosci ze zycie pod zaborami nie przynioslo niczego dobrego

    Odpowiedz
  • W nawiazaniu....(2013-06-01 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    W nawiazaniu do swoich wypowiedzi nr 7 i 8 chce podkreslic, ze jestem zwolennikiem podatku dochodowego w rolnictwie z obowiazkiem prowadzenia pelnej rachunkowosci w gospodarstwach wysokotowarowych.

    W niektorych krajach UE pelna rachunkowoscia objete sa gospodarstwa rolne, ktore uzyskuja produkcje globalna powyzej 700 tys. euro.
    W drobnych gospodarstwach mozna okreslic dochod metoda szacunkowa, tak jak to jest czynione obecnie.

    Za ostatnie lata dochod z 1 ha przeliczeniowego w/g GUS wynosil
    okolo 2200 zl bez wliczania dotacji z UE, a np. wedlug Wielkopolskiej Izby Gospodarczej okolo 1200 zl lacznie z dotacjami z UE z ha przeliczeniowego uprawy pszenicy.

    Moze jeszcze troche nalezaloby popracowac nad algorytmem, aby nie bylo takich duzych rozbieznoswci w szacowaniu dochodu rolnego i zamienic KRUS na ZUS, a od dotacji do rolnictwa, obojetnie jak je nazwiemy i tak nie uciekniemy.

    Odpowiedz
  • Jan Hofman(2013-06-01 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    Sztuczne utrzymywanie czegoś przy życiu, jakieś dopłaty aby cos nie zniknęło z rynku to choroba, i powinno się to leczyć. Po co wydawać pieniądze publiczne na coś, co nie ma racji bytu, towarzyszu TUSK? Jesteśmy pod zaborami RODACY, proponuję posłuchać Korwina-Mikke i zagłosować na niego.

    Odpowiedz
  • Bert(2013-05-31 18:56) Zgłoś naruszenie 00

    Wielce Szanowna Pani red. Ćosić. Czegoś jednak Pani piękne oczy zupełnie nie dostrzegły. Otóż jedno z czołowych zaleceń Komisji Europejskiej brzmi : wzmocnić administrację skarbową i skuteczniej egzekwować podatki.
    Ja oczywiście rozumiem, że pisać coś takiego w Dzienniku Gazeta Prawna, to jak częstować golonką na barmicwie, ale jakby to rzec żeby nie urazić -gdy rzeczywistość skrzeczy nie da sie bez końca udawać, że to cykają pasikoniki.

    Odpowiedz
  • EWA(2013-05-31 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    Co do KRUS , składek zdrowotnych rolników i podatku dochodowego dla rolników: rolnictwo w Polsce ma ok. 3 % udział w PKB, natomiast niewiadoma liczba osób pracuje w rolnictwie i osiąga nie wiadome przychody. Dlatego trzeba pilnie wprowadzić dla WSZYSTKICH obowiązek wypełniania PIT ( i kontrolować przychody za pomoca skarbówki tak samo rygorystycznie, jak innych podatników), kazać rolnikom kupić kasy fiskalne - i wtedy wyjda na jaw prawdziwe przychody rolników. Gospodarstwa "agroturystyczne", niezaleznie od wielkości też powinny wydawać paragony fiskalne. Koniec z mitem "cieżkiej" pracy na roli i "biedy" rolników! Wystarczy pojechać na wieś i obejrzeć masę nowych domow zbudowanych "z biedy" przez pasożytów, żerujących na podatnikach bez przywilejów!

    Odpowiedz
  • ka-ge(2013-05-31 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    dobrze, że przynajmniej coś UE "wytknęło" Polsce, a jest zdecydowanie więcej uchybień i niedopuszczalnych działań rządu.

    Odpowiedz
  • asteroid(2013-05-31 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Platforma a co za tym idzie rzad powinni uderzyc sie w piersi, i zrezygnowac z dalszego rzadzenia i rozpisac nowe wybory do sejmu, a jak chce bardzo utrzymac stolek to powinien w to wszystko wkroczyc prezydent RP. Wydaje mi sie ze chca potrzymac jak najdluzej te rzady swoje bo przed wyborami najprawdopodobniej Kaczynskiego i Ziobre postawia przed trybunalem stanu, w ten sposob beda liczyc na ponowne zwyciestwo w wyborach i dalsze topienie kraju w bezlitosny sposob, teraz mamy narazie probki. Kryzys jest wywolany po to , zreszta sztucznie, by nalowic sie kasy, w Brukseli spotykaja sie i radza w jaki sposob doić roboli i okradac biznesmenow ( nekac ich najrozniejszymi podatkami i odsetkami , pilnuje tego fiskus ktory ma sie najlepiej ze wszystkich instytucji panstwowych,Kryzysu nie ma , swiat nie zna kryzysu, a najbardziej USA, u nich z miesiaca na miesiac pkb rosnie, a u nas narazie maleje, ciekawe kto ma w tym jakis interes czy profity, Ludzie w kraju biednieja, a co niektorzy maja sie bardzo dobrze.

    Odpowiedz
  • A ja z troski o władzę i na górze i na dole(2013-05-31 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Niech tak nie obdzielają się nagrodami bo im brzuszki popękają - dolegliwość straszna.

    Odpowiedz
  • Patrycja(2013-05-31 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Rolnicy sa faworyzowani przez rząd jak nigdy dotad,oni się wyzywia maja z czego ,jakie oni maja zobowiązania finansowe w stosunku do pansta prawie rzadnych i smieja się z miastowych /tak ich nazywają/,nich taki Tusk przejedzie się po wsi to zobaczy.Gornicy to inna dzialka,wiem ze ciężko pracują ,ale tylko ci na dole a reszta to co innego i wlasnie ci co pracują powinni mieć wysokie emerytury ,a reszta tak jak każdy inny polak,Gornikom wydaje się ,ze ciagle będzie jak za Gierka wszystko dla nich,ale czasy się zmienily.

    Odpowiedz
  • c14(2013-05-31 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Bezrobocie zlikwidujemy w ciagu roku przyjmując do pracy 2 miliony urzędników!

    Odpowiedz
  • W Polsce...(2013-05-31 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce mozemy zlikwidowac KRUS i inne krajowe dotacje do rolnictwa pod warunkiem, ze Komisja Europejska dolozy nam dodatkowo rocznie w ramach doplat bezposrednich 7-10 mld euro.

    Odpowiedz
  • pestka(2013-05-31 12:42) Zgłoś naruszenie 00

    "Władze polskie nie wykorzystały wystarczająco wzrostu sprzed kryzysu"

    To kluczowe zdanie. Pokazuję miernotę rządów Tuska i jego szczawiowo-zegarkowej ekipy. To, że mamy się na + (mały plus) to wynik naszej zaradności i aktywność przedsiębiorców, a nie zasługa PO, które nie przeprowadziło żadnych reform gdy był na to najlepszy czas. Dlatego, jako były wyborca PO nie oddam na tę partię, a także moja rodzina, znajomi, ani 1 głosu! Amen, Pani Tusk. Jak Pan już wstanie z tych klęczek przed kościołem to może w przerwie gry w piłkę zauważy Pan, że nie zrobił Pan NIC!

    Odpowiedz
  • Pytanie(2013-05-31 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Co zamierza zrobic rzad w celu poprawy struktury obszarowej gospodarstw rolnych, aby zwiekszac dochodowosc rolnictwa i rownolegle obnizac dotacje krajowe do rolnictwa?

    Odpowiedz
  • Majster(2013-05-31 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkie te dane wskazują na złą pracę,którą wykonał Rostowski. Kolejny do odstrzału,bo idziemu w dół. Tusk nie widzi braku wzrostu gosp.,bo ten mu powiedział kluczowe slowo "kryzys"

    Odpowiedz
  • Ferdek(2013-05-31 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    Nasz rząd zalecenia KE wykona "pędzikiem" przyklad ,podwizszenie wieku emerytalnego. Teraz jestem spokojny, ot co.

    Odpowiedz
  • nac(2013-05-31 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    Tusk to kretyn. Nie chcąc się narazić jednej, wcale nie najliczniejszej grupie zawodowej, pozwala Rostowskiemu łupić wszystkich, narażając się w ten sposób na "wdzięczność" ogółu społeczeństwa. Ciekawe jak daleko w ten sposób zajedzie. Władzę straci na pewno, a ruskie serwery mogą mu pomóc tylko na chwilę.

    Odpowiedz
  • ktoś(2013-05-31 16:37) Zgłoś naruszenie 01

    Tak to jest jak się proponuje ludziom politykę cipłej wody.
    A co ja qurna, żyję w XIX wieku?

    Odpowiedz