statystyki

2013 rokiem podwyżek: Wzrost cen, opłat i podatków dotknie każdego Polaka

autor: Jarosław Krawędkowski24.12.2012, 07:00
Kryzys w postaci podwyżek cen, opłat i podatków zajrzy nam głęboko do kieszeni.

Kryzys w postaci podwyżek cen, opłat i podatków zajrzy nam głęboko do kieszeni.źródło: ShutterStock

W kryzysowym 2013 r. czeka nas nie tylko mniejszy wzrost gospodarczy czy większe bezrobocie. Jak wynika z zebranych przez naszą redakcję sygnałów, zapowiedzi i analiz, kryzys będzie miał wymiar finansowy, który odczuje właściwie każdy Polak. A to za sprawą podwyżek cen, opłat, różnego rodzaju podatków i quasi podatków planowanych przez rząd, samorządy i urzędy.

Reklama


Reklama


Zebraliśmy dostępne informacje dotyczące planowanych czy wręcz nieuchronnych podwyżek. No i wychodzi, że właściwie nie ma dziedziny życia, w której nie poczujemy kryzysu na własnej skórze. 

Mandaty, kary, grzywny

Ustawa budżetowa przyjęta w ostatnich tygodniach nie pozostawia złudzeń - aż o jedną czwartą mają wzrosnąć dochody państwa z mandatów, kar i grzywien.
Minister finansów założył, że do kasy państwowej w 2013 r. z grzywien, mandatów oraz innych opłat wpłynie aż 20,2 mld zł. Według szacunków Ministerstwa Finansów w tym roku służby mundurowe przysporzyły państwu 14,7 mld zł dochodu.

Większe kary za przestępstwa finansowe

Od stycznia zapłacimy więcej za próby oszukania fiskusa. Dotyczy to np. nierejestrowania transakcji na kasach fiskalnych. Do tej pory mandat wynosił od 150 do 3 tys. zł - To odpowiednio jedna dziesiąta i dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę - tłumaczy Mariola Grabowska, rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi - Ponieważ rośnie płaca minimalna, od stycznia wysokość mandatu będzie się wahała od 160 do 3.200 zł.

Większe grzywny za przestępstwa skarbowe

Wzrasta wysokość grzywny za przestępstwa skarbowe. Od nowego roku najniższa stawka dzienna wyniesie ok. 54 zł. (To efekt powiązania grzywny z płaca minimalna, która Ronie w 2013 r.) Oznacza to, że najniższa grzywna za przestępstwo skarbowe wyniesie ok. 534 zł (dziesięć stawek dziennych). Więcej zapłacą też osoby, które prowadzą firmy. 

Wyższe składki na ubezpieczenie społeczne

Z podwyżką składek ZUS przedsiębiorcy muszą liczyć się co roku, ze względu na wzrost wskaźników – prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, które wpływa na wysokość składki na ubezpieczenia społeczne, a także przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z IV kw. danego roku, od którego zależy kwota składki ubezpieczenia zdrowotnego.

W przyszłym roku składki ZUS prowadzących działalność gospodarczą wzrosną przynajmniej o 5,3 proc. - tyle prawdopodobnie wyniesie podwyżka składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Oznacza to wzrost miesięcznego obciążenia z tego tytułu z obecnych 726,71 zł, do 765,25 zł, czyli o prawie 39 złotych. W styczniu dowiemy się także, o ile wzrośnie składka zdrowotna.

Więcej zapłacą początkujący przedsiębiorcy

Podwyżka składek na ubezpieczenia społeczne nie ominie także rozpoczynających działalność, którzy przez dwa lata od startu w biznesie mają prawo do niższych składek ZUS. W ich jednak przypadku na wzrost miesięcznych obciążeń z tego tytułu ma wpływ podwyżka płacy minimalnej z 1500 zł do 1600 zł, która została już przyjęta przez rząd. Oznacza to, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne rozpoczynających działalność wzrasta z obecnych 450 zł do 480 zł (30 proc. minimalnego wynagrodzenia). Tym samym składki wzrosną ze 143,56 zł do 153,12 zł miesięcznie (z dobrowolną składką chorobową i bez Funduszu Pracy, którego nie trzeba płacić w przypadku preferencyjnego ZUS).

Wzrost akcyzy i VAT

Od 1 stycznia 2013 nastąpią podwyżki podatku akcyzowego na papierosy i inne wyroby tytoniowe. Oznacza to, że po podwyżce w cenie papierosów aż 85 proc. ich ceny będzie stanowić akcyza i VAT. Jak się oblicza, cena paczki papierosów wzrośnie średnio o 60 groszy.

Akcyza będzie stopniowo rosnąć, począwszy od obecnego roku, gdzie wartość podwyżki wynosiła 4 proc. Polska jest w okresie przejściowym, w czasie którego do 2017 r. ma podnieść stawki do norm unijnych.

Żywność – droższy nabiał, pieczywo

Niepokoić mogą dane dotyczące wzrostu cen żywności. Eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacują, że w przyszłym roku ceny mleka i nabiału mogą wzrosnąć o ok. 2 proc., a pieczywo i produkty zbożowe zdrożeją o 2 - 3 proc.

Samorządy szukają pieniędzy w kieszeniach mieszkańców

Od stycznia mają też wzrosnąć opłaty lokalne, czyli m.in. stawki za wodę, ścieki, bilety komunikacji lokalnej i czynsze. W każdej gminie opłaty takie ustalane są indywidualnie, więc i skala podwyżek jest różna. Jedno jest jednak pewne – na pewno czekają nas podwyżki. 

Chociaż ostatnie słowo w tej sprawie mają gminy, to zmiany mogą dotknąć właścicieli nieruchomości, samochodów ciężarowych, handlujących na targowiskach czy turystów płacących tzw. klimatyczne. 

Podatki od nieruchomości

Podatki od nieruchomości w 2013 r. też idą w górę. W Łodzi osoba, która wykorzystuje grunty pod działalność gospodarczą płaci 84 groszy z metr kwadratowy terenu. W 2013 r. opłata wyniesie 88 groszy. Zaś podatek od budynków wykorzystywanych na cele gospodarcze wzrośnie z 21,94 do 22,82 zł za mkw.

Podwyżki mogą odczuć właściciele nieruchomości mieszkalnych, choć w tym przypadku zmiany nie powinny być tak odczuwalne. Zakładając ponownie opodatkowanie przy zastosowaniu maksymalnych stawek, właściciel domu o powierzchni 200 m2, położonego na gruncie o powierzchni 700 m2 musiałby zapłacić o 20 zł więcej.

Obecnie: 700 x 0,43 zł = 301 zł od gruntu oraz 200 x 0,70 zł = 140 zł od budynku; w 2013 roku: 700 x 0,45 zł = 315 zł od gruntu oraz 200 x 0,73 zł od budynku = 146 zł).

Rosną opłaty za użytkowanie wieczyste 

Opłaty rosną wszędzie, gdzie grunty gmin, powiatów czy województw oddano w użytkowanie wieczyste. Podwyżki opłat idące w setki procent to między innymi efekt nieregularnego przeprowadzania aktualizacji. Jeśli aktualna opłata jest wynikiem wyceny gruntu sprzed 10 czy kilkunastu lat, to trudno się dziwić, że ponowne oszacowanie wartości parceli powoduje skokowy wzrost opłaty.

Choć zmienione pod koniec 2011 roku prawo miało powstrzymać skokowe podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste, w praktyce nie uchroniło właścicieli mieszkań należących do Skarbu Państwa czy gmin przed odczuwalnymi wzrostami takich opłat – wynika z analizy Home Broker. 

Proponowane na 2013 r. podwyżki – choć czasem rozłożone na trzy lata – potrafią rosnąć z z roku na rok kilkakrotnie.

Dzieje się tak więc na przykład w Trójmieście, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu czy Olsztynie. – W Olsztynie na przykład gmina za użytkowanie wieczyste gruntu pod garażem zażądała o około 200 proc. więcej - zwraca uwagę Agnieszka Kobs, doradca Home Broker z Olsztyna.

Powodem podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste jest wzrost wartości gruntów. Roczna opłata za użytkowanie wieczyste stanowi bowiem procent wartości prawa własności do nieruchomości. W przypadku "mieszkaniówki" podstawowa stawka to 1 proc., w przypadku działalności turystycznej 2 proc., a w przypadku pozostałych nieruchomości - w tym wykorzystywanych na cele komercyjne - aż 3 proc. wartości. 

Wzrosną czynsze w mieszkaniach komunalnych 

Od 1 stycznia 2013 roku w wielu miastach wchodzą podwyżki czynszu w mieszkaniach komunalnych. Średnio o 100 - 150 zł/miesiąc. Oznacza to, że czynsze za wynajem mieszkań komunalnych wzrosną o 20 -30 proc. Największe podwyżki zapowiadają Łódź i Elbląg.

W 2013 roku najemcy lokali komunalnych należących do miasta Łodzi zapłacą o 30 procent więcej za czynsz. W 2012 r. tzw. kwota bazowa najmu za metr kwadratowy mieszkania wynosiła 5,02 zł. Od 1 tycznia będzie wynosiła już około 6,6 zł. 

Prawie 100-proc. podwyżkę czynszu w mieszkaniach komunalnych od 1stycznia 2013 roku, przegłosowali radni miejscy w Elblągu, przyjmując Nowy Program Mieszkaniowy.

Aktualnie stawka bazowa czynszu wynosi 4,14 zł za m kw., natomiast od 1 stycznia 2013 roku stawka wzrośnie do 8,09 zł za m kw.
Około połowa z 14 tys. rodzin mieszkających w Poznaniu w lokalach komunalnych jeszcze przed końcem roku, bo od grudnia zaczęła płacić wyższy czynsz. O 10 procent więcej niż wcześniej.

Średnia stawka czynszu komunalnego w Poznaniu to już 6, 50 zł za metr kwadratowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

 • sylwester piekarski(2012-12-24 08:35) Odpowiedz 00

  LAPOWKI TERZ WZROSNA BY SIE ZYLO LEPIEJ POpaprancom.

 • jak(2012-12-28 17:01) Odpowiedz 00

  ten-nasz kraj wymaga odpolitycznienia i gruntownych reform administracji, finansow takze w sferze wydatkow sztywnych -tylko ta banda tchorzy jest niezdolna do niczego--balcerowicz by zrobil tylko z kim?

 • 2222(2012-12-26 11:49) Odpowiedz 00

  Podwyżki wieczystego można obalić. Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" (kontakt dostępny w internecie) i współpracujący prawnicy uchylają podwyżki w Warszawie ze względów formalnoprawnych. Skutecznie i tanio.

 • Tak bedzie zawsze,gdy u steru PObarwieni bandyci(2012-12-24 09:59) Odpowiedz 00

  I tak bedzie coraz gorzej,coraz tragiczniej,jak dlugo u steru Polski beda czerwoni i PObarwieni bandyci,a zamiast suwerennych krajow Europy bedzie POtwor zwany unia europejska,czyli Euro-Kolchoz sterowany przez eurobandytow !
  Zadziwiajace,ze Narody majace sile najwyzsza,godza sie aby nimi sterowala mniejszosc bandytow i ich propaganda,za ktora placimy wlasnym zyciem.

 • EWA(2012-12-24 10:35) Odpowiedz 00

  Do "EWA" - no, to powiedz mi, jak ciężko pracuje rolnik w polu od rana do wieczora np. zimą, lub wczesną wiosna lub późną jesienią??? Widziałeś rolnika wczoraj na polu pochylonego "niewolniczą" pracą??? Pasożyt-rolnik pracuje średnio w polu ok. 30 dni w roku!!! , hodowca bydła codziennie, ale już przy 20 krowach zatrudnia pracowników. A podatków NIE PŁACI, tylko żeruje na podatnikach bez przywilejów! I wyciąga łapę po dotacje z cudzych podatków.

 • Mag1(2012-12-26 21:03) Odpowiedz 00

  Każdy narzeka a ktoś ich wybrał i prawdopodobnie wybierze znowu .Może teraz ludzie się opamiętają.

 • jaq(2012-12-27 08:01) Odpowiedz 00

  do "EWA" taki "nierób" rolnik może żyć bez Ciebie czy Ty możesz żyć bez tego nieroba?

 • Aaaa(2012-12-27 09:26) Odpowiedz 00

  Rządowy plan na kryzys to podwyżki podatków i opłat ... chyba absolwent liceum po ekonomii wie, że im ludzie mają więcej pieniędzy tym więcej wydają ... czyli rozwija się gospodarka, tworzą się miejsca pracy, czyli są wpływy do budżetu z podatków wypracowanych a nie zagrabionych coraz biedniejszemu narodowi ... niestety wzrost płac dotyczy tylko urzędników na najwyższych stołkach, bo przeciętny Kowalski nie miał podwyżki od paru lat a wręcz obniżki tłumaczone kryzysem, więc jak ta gospodarka ma się rozwijać ;-(

 • Przedsiębiorca(2012-12-27 19:10) Odpowiedz 00

  Panie Tusk... może pan albo któryś z podległych Panu nierobów to przeczyta. Aby rozruszać gospodarkę trzeba wprowadzić ułatwienia i ulgi a nie zaostrzenia i kary. Od przyszłego roku znowu ma wzrosnąć ZUS i składka zdrowotna super... nie dość, że nie zachęci to ludzi aby wyszli z szarej strefy to jeszcze sam się zastanawiam czy do niej nie przejść. Tak samo myśli połowa Małych i Średnich przedsiębiorstw. My ledwo przędziemy... vat podskoczył o 1% ale ceny podskoczyły o 20%, podskoczył zus i składka zdrowotna, tyle pan naobiecywał i nie tyle, że nie dotrzymał Pan słowa... pan robi dokładnie odwrotnie. Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną... Pan zastał Polskę murowaną a zostawi kamień na kamieniu.

 • do EWA od RtFsa(2012-12-28 17:24) Odpowiedz 00

  EWA a powiedz mi przecie co ty wiesz o pracy mundurowych że śmiesz tak na nich najeżdżać a może powiesz cóż ci górnicy zrobili - za mało czarni z pod ziemi wychodzą?! bo za rolników już bure zebrałaś choć wątpię żeby cokolwiek do ciebie coś dotarło

 • anty(2012-12-26 00:13) Odpowiedz 00

  Mało tego,że MF mnie okrada z dochodów łojąc podatkami to jeszcze stara chce więcej kasy twierdząc, że jak zdechnę to nic po mnie nie będzie miała bom rencista. Dlatego się zawziąłem i przeżyję sekutnicę co w świeta robi awantury o kasę. J...ał pies te święta katolickie i moją pazerną starą

 • jaha(2012-12-28 17:43) Odpowiedz 00

  panie chlop co się znecasz nad Ewą- podatki trzeba placic dochodowy i skladkę zdrowotną też- mozna brać ale trzeba coś dac- zabawa się skonczyła w tym kupowanie traktorów za 300tys.-biznes to biznes-podatki to podatki

 • j(2012-12-28 18:33) Odpowiedz 00

  mam nadzieję że dotknie mnie i to dosyć dotkliwie podwyżka pensji

 • kaz(2012-12-29 07:52) Odpowiedz 00

  LIBERUM VETO.

 • rfr(2012-12-29 10:22) Odpowiedz 00

  Widziały gały "kogo" wybierały!!!. Platforma Obłudy i jej aferały się wyżywią. Premie już sobie wypłacili za "ciężką" pracę. Lemingoza to ciężka choroba. Głupota drogo kosztuje.

 • Miastowa docenia rolnika(2012-12-29 17:38) Odpowiedz 00

  A wszystko co robi rolnik to po to by ci w mieście mieli co jeść. Nie pracuje 8 godz. i idzie do domku - gazetka ,telewizorek. Gospodarstwo trzeba oporządzić i wcześnie rano, w południe i wieczorem o każdej porze co innego.

 • EuroSoviet(2012-12-29 19:18) Odpowiedz 00

  POlak Patriota kocha ojczyzne i zapłaci ile będzie trzeba!Nawet dobytek i całą wypłate odda dla ojczyzny!Bóg ,Honor ,Ojczyzna!I z glodu zdychać całą rodziną !

 • Janusz emeryt z Tarnowa.(2012-12-30 11:10) Odpowiedz 00

  do Mag1. Czloowieku, nie każdy narzeka, skąd u Ciebie takie dane, chyba nie od pisiorow, i niskiego jaroslawa. Wybrał ich naród, kilka milionow obywateli, jest demokracja, wolne wybory. W nastepnych wyborach tez PO, wygra, bo pomimo kryzysu, ludzie oczekuja stabilnego, twardego rządu, ktory prowadzi twarda polityke finansowa.Tylko jakis matol dalby kazdemu podwyzki po 500zł, to byłaby dopiero katastrofa dla budżetu.A kogo ludzie maja wybrac, aby choc tobie bylo lepiej, jesli niski Jarosław byłby premierem to bedzie jedynie jechal na Smoleńsku, i zamachu, nie myśl, ze zajmie sie twoja marna osoba, twoimi problemami.

 • Janusz emeryt z Tarnowa.(2012-12-30 11:16) Odpowiedz 00

  Ludzie, jesli jakas tam osoba, podajaca sie za EWA-prawdopodobnie kobieta, pisze takie glupstwa, wynikajace z zazdrości, chamstwa, nieznajomości prawa, nieznajomości logiki prostego rozumowania, obecnej sytuacji finansowej kraju, to nie ma co z taka osoba dyskutowac na pewne tematy, bo ona tego nie rozumie. jest zapatrzona w siebie, w swoj interes osobisty rodzinny, przyszlosciowy, jest obrazona na cały świat, jaki niski Jarosław.tacy ludzie powinni dalej sie kształcic, albo leczyc.

 • a(2012-12-26 00:49) Odpowiedz 00

  Jak się kochani rządzicie, tak macie. Dawano na Krk - wszyscy nagle oślepli. Dawali sobie posłowie i senatorzy podwyżki np. Gajowy po katastrofie smoleńskiej dla ofiar i ich rodzin = to cicho, sza było no i kraj zdycha a PiS-patom i agentom Watykanu oczywiście mało. Wynagrodzenia dla rozbeszczelnionej wierchuszki oczywiście za wysokie. Dla wymiaru sprawiedliwości i służby zdrowia też. Ktoś musi dać tzw. elitom, psia ich mać, jak to mawiał Wł. Broniewski. Czyli my biedacy zapieprzamy na jąśnie państwo, a oni i tak nam w twarz naplują. Bo oni to elita, a my to chamy, co źle w d bez mydła elytom w d wchodzi.
  O takę Polskę walczyła Solidarność z kościołem, no i macie coście chcieli.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama