Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wyniósł w czerwcu 2012 r. minus 6 wobec minus 4 w maju - podał GUS w komunikacie.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 20 proc. (w maju odpowiednio: 15 proc. i 19 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny i prognozy dotyczące sprzedaży są bardziej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Utrzymują się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, odpowiednie przewidywania uległy niewielkiemu pogorszeniu w stosunku do zgłaszanych w maju" - napisano w komentarzu.

Z badań wynika, że utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, a redukcje zatrudnienia powinny być na poziomie nieco wyższym od prognozowanego w maju.

"Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, w związku z tym przedsiębiorcy planują dalsze ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców. Dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują nieco większy spadek zatrudnienia niż prognozowano w maju. Jednostki sygnalizują nieznaczne spowolnienie tempa wzrostu bieżących cen towarów. W najbliższych miesiącach zapowiadają podwyżki cen zbliżone do oczekiwanych przed miesiącem" - dodano.