Decyzji o kolejnych akwizycjach możemy spodziewać się więc dopiero po 2014 roku. Chyba, że trafią się rynkowe okazje. „Do 2014 roku będę się koncentrował na tym, żeby być lepszym, tańszym i bardziej konkurencyjnym” – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź. „Chyba, że pojawią się fantastyczne okazje, które w biznesie czasem się zdarzają”. 

Strategia KGHM Polskiej Miedzi zakłada, że do 2018 roku spółka będzie produkować 700 tys. ton miedzi rocznie. Połączone możliwości produkcyjne polskiego koncernu i KGHM International, powstałego po przejęciu Quadry, oceniane są na 635 tys. ton. 

Quadra to był pierwszy krok
„W zanadrzu mamy inne kraje, z firmami w tych krajach rozmawiamy. Quadra to był pierwszy krok. W strategii mamy zapisane 700 tys. ton miedzi rocznie i do tego nam jeszcze trochę brakuje. Więc akwizycja rzędu 50-80 tys. ton miedzi byłaby całkiem na miejscu” – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź. 

Dzięki przejętym złożom Quadry produkcja KGHM zwiększy się już w tym roku o 100 tys. ton miedzi, co stanowi 25 proc. produkcji z dotychczasowych aktywów.
Jak podkreśla prezes Wirth, kolejne przejęcia są planowane, ale nie w najbliższym czasie. Teraz spółka chce się skupić na konsolidacji przejętych aktywów.
„Lata 2011-2014 to jest pełna koncentracja nad zarządzaniem kupionymi aktywami i wyspecyfikowaniem pewnych efektów synergii, które w procesie nabywania zostały zidentyfikowane. Chodzi np. o handel kwasem siarkowym. Mało kto wie, ale w jednym ze złóż w Chile jest produkcja gotowej miedzi katodowej, ale metodą chemiczną i do tego jest potrzebny kwas siarkowy, który produkujemy” – mówi Herbert Wirth. 

Do 2014 roku Polska Miedź chce również uruchomić produkcję surowca na chilijskim złożu Sierra Gorda. „To jest bardzo dobra wiadomość. Wiąże się ona z decyzją o tym, czym ma być spółka KGHM International. Czy to ma być spółka w pełni zintegrowana z KGHM Polska Miedź, czy też ma wejść ponownie na giełdę w Toronto. Decyzje zapadną po rozmowach m.in. z akcjonariuszami” – deklaruje prezes miedziowego koncernu. 

Dzięki nabyciu Quadry za ponad 9 mld zł KGHM Polska Miedź zajmuje 4.miejsce pod względem wielkości złóż miedzi i stał się 7. producentem surowca na świecie. Za rok 2011 spółka zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród producentów srebra.