Przewodniczący parlamentu Anastasios Kurakis poinformował, że ustawę przyjęto bez głosowania, ponieważ partie koalicyjne dysponują większością, a nie złożono wniosku o głosowanie imienne.

W piątek szczegółowa oferta wymiany obligacji ma być przedstawiona bankom i innym wierzycielom prywatnym.

Na drugi pakiet ratunkowy dla Grecji, uzgodniony we wtorek przez eurogrupę, składa się - obok pomocy w wysokości 130 mld euro - również znacząca redukcja greckiego długu przez prywatnych wierzycieli. Prywatni posiadacze greckich obligacji stracą 53,5 proc. ich nominalnej wartości, nie licząc strat na oprocentowaniu. Do 2015 roku oprocentowanie zamiennych obligacji wyniesie 2 proc., a potem do 2042 roku ma być stopniowo podnoszone.

W zamian za wymianę obligacji na te o niższej wartości wierzyciele mają dostać roczne lub dwuletnie obligacje Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF).

Prywatni posiadacze greckich papierów dłużnych - banki, fundusze hedgingowe czy firmy ubezpieczeniowe - muszą jeszcze wyrazić zgodę na poniesienie strat.

Jeśli jednak zgody nie wyrazi co najmniej 90 proc. wierzycieli, udział sektora prywatnego w redukcji greckiego długu nie będzie wystarczający. Wtedy ma wejść w życie tzw. klauzula przymusu CAC omawianej ustawy, zmuszająca wierzycieli do wymiany posiadanych obligacji na te o mniejszym oprocentowaniu.

Greckie ministerstwo finansów przewiduje, że wymiana obligacji zakończy się do 12 marca.

Koalicyjny rząd Lukasa Papademosa dysponuje większością dwóch trzecich głosów w 300-osobowym parlamencie. W czwartek parlamentarna komisja finansów przyjęła projekt ustawy głosami największych partii koalicyjnych, socjalistycznego PASOK-u i konserwatywnej Nowej Demokracji.