Jeśli większość firm wybierających się na giełdę posiada około 50-100 inwestorów, to w przypadku Facebooka ich liczba przekroczyła 1000. Zakupy tych akcji wypchnęły w tym miesiącu wycenę spółki ponad 100 mld dolarów, co może ograniczyć bezpośrednie zyski, na jakie mogą liczyć inwestorzy podczas IPO skoro Facebook sam zabiega o osiągnięcie wartości rynkowej w granicach od 75 mld dolarów do 100 mld dolarów.

W tym miesiącu podczas handlu na jednym z prywatnych parkietów za akcję spółki płacono nawet 44 dolary, co daje wycenę rynkową firmy na poziomie 103 mld dolarów.

Wprawdzie oczekiwanie na największy w dotychczasowej historii debiut spółki internetowej może wypchnąć akcje na jeszcze wyższy poziom, handel walorami Facebooka na takich parkietach, jak SecondMarket i SharesPost już teraz pozwala pracownikom firmy i inwestorom na zgarnianie zysków. Fakt ten może z kolei zmniejszyć presję na szefa firmy Marka Zuckerberga, aby Facebooka wprowadzić na giełdę jeszcze w tym roku.

Handel na prywatnych parkietach sprawia, że debiut Facebooka będzie bardziej przypominał emisję wtórną – mówi Barry Ritholtz, szef FusionIQ, firmy badań rynku kapitałowego. I podkreśla, że ludzie kupujący walory po cenie zbliżonej do IPO zakładają możliwość sporych wzrostów, co jednak budzi jego sceptycyzm.

Z regulacji SEC, amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd wynika, że do zakupu akcji na prywatnych parkietach upoważnieni są insiderzy, czyli pracownicy firmy, oraz inwestorzy z kapitałem w wysokości 1 mln dolarów netto oraz zarobkami przekraczającymi pułap 200 tys. dolarów.

Według ostatniego raportu Facebooka ma on 1070 posiadaczy akcji typu B, czyli preferowanych. „Ze względu na obecną liczbę inwestorów można powiedzieć, że Facebook ma już debiut giełdowy za sobą” – mówi Mark Mahaney, analityk Citigroup.