Szef Quadra, Paul Blythe uważa propozycję KGHM za “atrakcyjną”, ofertę poparła także  Institutional Shareholder Services, firma doradzająca  funduszom emerytalnym i inwestycyjnym uczestniczącym w zebraniach akcjonariuszy. Udziałowcy spotykają się w Vancouver po zamknięciu rynków w Warszawie.

Pierwsza tak spektakularna oferta przejęcia ze strony polskiej firmy

„To pierwsza tak spektakularna oferta przejęcia ze strony polskiej firmy i odnotowana na rynkach” – mówi Leszek Iwaszko, analityk Societe Generale w Warszawie – „KGHM ma jeszcze długą drogę do światowej czołówki, ale ta transakcja pomoże firmie stać się globalnym graczem”.

Bloomberg przypomina, że już w minionej dekadzie polskie firmy nasiliły swoją ekspansję za granicą, walcząc o prymat w Europie Środkowej. PKN Orlen kupił rafinerie w Czechach i na Litwie, Asseco Poland przejął producentów oprogramowania w większości krajów regionu, a Rovese, największy w Polsce producent płytek ceramicznych,  zaistniał także w Rumunii, na Ukrainie i w Rosji.

Quadra jest drugą kanadyjską akwizycją KGHM od 2010 roku, kiedy polska firma kupiła za 37 mln dolarów udziały w joint venture z firmą Abacus Mining & Exploration Corp. Polski koncern ma sfinansować przejęcie z własnych środków, w zeszłym roku miedziowy potentat zanotował rekordowy zysk netto w kwocie 11,2 mld złotych.

Transakcja pozwoli KGHM zwiększyć roczne wydobycie miedzi z własnych rezerw o 50 proc. do 635 tys. ton do 2018 roku. Według szacunków KGHM jego zasoby miedzi wzrosną po akwizycji do 37,4 mln ton; będą zatem większe niż obecne rezerwy BHP Billiton, największej górniczej firmy na świecie, czy koncernu Anglo American.