Firma zarejestrowana w Holandii, która jeszcze w 1997 roku przejęła większościowe udziały w Świeciu, ogłosiła dzisiaj gotowość do zakupu 17 mln akcji za 69 zł za jeden papier. Notowania spółki Świecie podskoczyły o 6,5 proc. do 73,5 zł za akcję na GPW I zmierzają do zamknięcia na najwyższym poziomie od prawie czterech miesięcy – relacjonuje agencja Bloomberg.

„Inwestorzy mają nadzieję na podniesienie oferowanej ceny i dlatego akcje są notowane powyżej poziomu proponowanego przez Modni” – mówi Maciej Wiewiórki, analityk domu maklerskiego IDM w Warszawie.

Mondi chce zamknąć ofertę do 10 kwietnia, po tym, jak firmie udało się kupić co najmniej 14 proc. akcji – wynika z komunikatu warszawskiego oddziału UniCreditd, który zajmuje się organizacją zakupu udziałów.

Fundusz emerytalny ING PTE, do który jest największym mniejszościowym udziałowcem Świecia z 10 proc. akcji, odmówił komentarzy. Z kolei funduszu Aviva PTE, do którego należy 7,3 proc. akcji, analizuje ofertę – oświadczył szef inwestycyjny firmy Marcin Zoltek.

Zysk netto Świecia podskoczył w zeszłym roku o 59 proc. do kwoty 396 mln zł, obroty wzrosły do 2,77 mld zł wobec 2,26 mld zł przed rokiem. Tuz przed godz. 14-tą notowania Mondi na giełdzie w Johannesburgu spadły o 2,3 proc. do 66,64 randów za jeden papier, niwelując tegoroczne zyski spółki do 16 proc. Grupa działa w 31 krajach świata, głownie w Europie, Rosji i RPA, zatrudnia około 29 tys. pracowników