Potwierdził też, że w Atenach osiągnięto porozumienie w sprawie dodatkowych oszczędności w wysokości 325 mln euro w budżecie na 2012 rok.

Krótko wcześniej szef eurogrupy Jean-Claude Juncker wyraził przekonanie, że ministrowie podejmą decyzję w poniedziałek 20 lutego o udzieleniu Grecji drugiego pakietu pomocy w wysokości 130 mld euro. Juncker poinformował o tym w oświadczeniu po środowej konferencji telefonicznej ministrów w sprawie pomocy dla Aten.

Nowy plan pomocy międzynarodowej dla zagrożonej bankructwem Grecji czeka na zielone światło strefy euro. Jego wypłacanie (w transzach do 2014 roku) uzależnione jest jednak m.in. od wdrażania przez Greków reform oszczędnościowych, w tym redukcji pensji i likwidacji miejsc pracy w sektorze publicznym, wskazanych przez trojkę, czyli KE, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny. W niedzielę program oszczędności przyjął parlament, jednak reformy wywołują w Grecji coraz większe protesty.

W ramach uzgodnień związanych z pierwszym pakietem pomocy, z 2010 roku, pensje w sektorze publicznym w Grecji obniżono o 25 proc., a emerytury - o 10 proc.