Pod względem nadwyżki bilansu handlowego Francji wina i alkohole znalazły się na drugim miejscu (8,6 mld euro) po produkcji lotniczej (17,7 mld euro).

Wzrost poprzez podniesienie cen

Wzrost ten związany jest bardziej z podwyżką cen produktów (o 10,5 proc.) niż ze zwiększeniem obrotu (wzrost tylko o 2,4 proc.) i osiągnięcie go było możliwe dzięki trwałej konsumpcji na wszystkich rynkach - podkreślił przewodniczący FEVS Louis Fabrice Latour.

Francja najwięcej alkoholu sprzedaje w  Europie

Na rynkach wschodzących eksport francuskiego alkoholu rósł i w 2011 roku jego wartość przekroczyła miliard euro.

Podstawowym i pierwszym rynkiem, na który Francja eksportuje wina i spirytualia jest Europa - wartość ich eksportu sięgnęła 4,1 mld euro, o 3 proc. więcej niż w roku poprzednim. Latour podkreślił przy tym trudności, jakie mają francuskie wina w utrzymaniu tradycyjnych rynków w obrębie Unii Europejskiej, w tym w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Na drugim miejscu znajduje się...Azja

Na drugim miejscu jest Azja, dokąd wyeksportowano francuskie alkohole warte 2,5 mld euro, co oznacza wzrost o 29 procent. Na trzecim miejscu plasuje się strefa amerykańska, dokąd Francja wyeksportowała alkohol wart 2,1 mld euro, odnotowując 9-procentowy wzrost sprzedaży.