statystyki

Polska, szczęśliwy kraj ropą łupkową płynący

autor: Michał Duszczyk18.01.2012, 06:58; Aktualizacja: 18.01.2012, 10:04
Potencjał złóż ropy łupkowej

Potencjał złóż ropy łupkowejźródło: DGP

Mazowsze, woj. warmińsko-mazurskie i lubelskie leżą na złożach ropy łupkowej – wynika z nowego raportu geologów.

Reklama


Reklama


Geolodzy wytypowali obszary w północnej i wschodniej części naszego kraju, na których może występować ropa. Szacunkowe zasoby surowca będą znane w ciągu dwóch miesięcy. Jeśli ruszymy z jej wydobyciem, zmniejszymy uzależnienie od importu. Dziś sprowadzamy 97 proc. ropy, ponad 90 proc. z Rosji.

Z map wynika, że największe złoża znajdują się w okolicach Warszawy, Radomia i Elbląga, głównie na obszarach koncesyjnych należących do amerykańskiego koncernu ExxonMobil. Na spore ilości ropy może trafić też należąca do Petrolinvestu spółka Silurian, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, amerykański Chevron oraz włoskie ENI.

– Prowadzimy wspólnie z amerykańską służbą geologiczną USGS badania dotyczące potencjału złóż. Pierwsze szacunki dotyczące zarówno gazu łupkowego, jak i ropy łupkowej powinny być znane do końca I kwartału – mówi Mirosław Rutkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Gaz i ropa występują w tego samego rodzaju skałach, choć pokłady ropy z reguły zlokalizowane są na znacznie mniejszych głębokościach niż gazu. Zdarzają się przypadki, że roponośne skały znajdują się tuż pod ziemią, a nawet na jej powierzchni. Nasi geolodzy już odkryli ropę łupkową w kilku miejscach, m.in. na północny zachód od Kętrzyna w woj. warmińsko-mazurskim. Ropę ze skał wydobywa się w ten sam sposób jak gaz łupkowy. Ze względu na jej gęstość i lepkość eksploatacja jest trudniejsza i tym samym droższa. Mimo to – przy dzisiejszych wysokich cenach ropy naftowej – jest to opłacalne, zwłaszcza że jakość surowca niekonwencjonalnego jest dużo lepsza niż tradycyjnego.

Analitycy uważają, że stoimy na progu wielkiej rewolucji surowcowej. Zaczęła się w USA i tam rozwija się najszybciej. Amerykanie – jako jedyni na świecie – wydobywają z łupków na skalę przemysłową nie tylko gaz, ale od ponad dwóch lat również ropę. Mają największe złoża tego surowca na świecie, siedmiokrotnie większe niż Arabia Saudyjska.

– Do niedawna sądziłem, że – by zmienić fundamentalnie podaż surowców – trzeba 10 – 20 lat. Po historii z gazem z łupków okazuje się, że ten proces może przebiegać zdecydowanie szybciej – mówi prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • USA w 2 lata z importera w eksportera gazu(2012-01-18 08:17) Odpowiedz 00

  Cena gazu w USA w 2008r to 470$ w 2010r. 80$ ... i ciagle spada.

  Na giełdach światowych notowania gazu ziemnego spadaja na pysk non-stop. Wystarczy kliknąc w Google w "wykres notowań gazu ziemnego" i cieszyć się tanizną.

  Podobnie ropa... O koncesję na wydobycie ropy bija się obecnie wszystkie koncerny. Amerykanie przewidują że już w przyszłym roku paliwa u nich stanieją kilkukrotnie. Podobnie też prąd z elektrowni gazowych.
  No i mocno poprawi sie konkurencyjność produkcji amerykańskiej.

  A jak to wyglada u Nas?... Ano szkoda gadać.

  NIK 3 miesiące temu robił kontrolę budowy GAZPORTU i na tej budowie zastał... 20 robotników jakiegoś trzeciorzędnego podwykonawcy narzekających że nie dostają od miesięcy pensji i, że pies z kulawą nogą sie tym g... interesuje.

  Jaki efekt tej kontroli Naczelnego Organu Kontroli Państwa? ... Jak zwykle ...tym się nikt nie interesuje.

 • gosc(2012-01-18 16:13) Odpowiedz 00

  W Polsce nic nie stanieje nawet jak ropa, mąka czy mięso będzie za darmo - wyroby ciągle będą drogie jak poparcie dla obecnych rządów - ciągle wysokie nawet jak Polska nie będzie już Polską.

 • hela(2012-01-22 18:05) Odpowiedz 00

  @USA w 2 lata.
  "Podobno gaz tak potanial, że amerykanie daja go za darmo i jeszcze doplacaja specjalna premie odbiorcom."
  Oto przyklad co może propaganda zrobić z nieodpornej glowy.

 • mamy możliwości ....(2012-01-22 11:05) Odpowiedz 00

  ciekaw jestem kiedy zostaną POciągnięci do odpowiedzialności obecnie rządzący polską? myślę ,że dobry przykład mamy z Ukrainy ? choć tam zapewne głównym celem była zemsta POlityczna , a nie zła umowa o dostawę gazu z Rosji.Jak zle rządzisz to POwineneś za to zapłacić ,tak jak każdy obywatel naszego kraju !

 • nie dla nas ........(2012-01-21 21:59) Odpowiedz 00

  Ten rząd nie jest w stanie nic dobrego zrobić dla Polski. To obcy kapitał będzie miał z tego zyski !

 • Marysia(2012-01-20 22:42) Odpowiedz 00

  Jesli w Stanach tania ropa i gaz, to kupujmy od Amerykanow.

  Nasze srodowisko zostawmy w spokoju, bo w przeciwnym razie wode i zywnosc bedziemy kupowac za granica.

 • tom(2012-01-18 23:25) Odpowiedz 00

  ,,, narodzie za lopaty i kopac,, po co nam natura 2000 ,, jak sie dorobimy to sobie kupimy nowa i jeszcze duzo w ponczosze zostanie,, Amen

 • zniesmaczony(2012-01-19 07:32) Odpowiedz 00

  Ekologia!!! Głupku. (przede wszystkim)

 • pan życia i śmierci(2012-01-18 19:05) Odpowiedz 00

  MAM nadzieję że za wydobyta ropę i gaz /pieniądze/ KUPIMY OD AMERYKANÓW NOWOCZESNA BROŃ dla NASZYCH chłopaków...pozdro dla walczących

 • jjj(2012-01-18 17:06) Odpowiedz 00

  Amerykanie mają wiedzę z zdjęć satelitarnych hahahah. widzę że ludzie to się wypowiadający mają naprawdę dużą wiedzę na temat, poszukiwania węglowodorów. Jak zdjęcia satelitarne dostarczają informacji o obecności węglowodorów to musi być bardzo ciekawe. Proponuje najpierw poczytać cokolwiek o metodach poszukiwawczych a potem się wypowiadać na forach publicznych siejąc zamęt i robiąc ludziom wodę z mózgu

 • ALA(2012-01-18 16:16) Odpowiedz 00

  ŁUPKÓW CI U NAS DOSTATEK, JESZCZE WIECEJ GŁUPKÓW OSZUKIWANYCH PRZEZ ZŁODZII Z KRĘGÓW RZĄDOWYCH. ŁUPKI JUŻ NIE NASZE - PIENIĄDZE NIE NASZE. WSZYSTKO OPCHNĘLI ZA ŚMIESZNE PIENIĄDZE

 • Zetyn(2012-01-18 15:37) Odpowiedz 00

  A jaka pociecha z tych łupkow że wkoło wody zatrute i środowisko bez roślin i drzew jak w Kanadzie. Z firm amerykańskich już mamy okrutne farmy zwierzęce wpuszczone do kraju za Kwaśniewskiego.Farmy te nie przerabiaja gnojowicy na gaz lecz wylewaja do ziemi.

 • matt(2012-01-18 08:29) Odpowiedz 00

  "Z map wynika, że największe złoża znajdują się w okolicach Warszawy, Radomia i Elbląga, głównie na obszarach koncesyjnych należących do amerykańskiego koncernu ExxonMobil"

  Ludzie ja jużmam tego dość! za widły i na wiejską przypomnieć jaśnie paną że zabawa w politykęto niebezpieczna rzecz!!!

 • Mamy wlasne bogactwa i glupcow u steru !(2012-01-18 14:19) Odpowiedz 00

  Co z tego,ze mamy wlasne bogactwa,gdy przy tym mamy w rzadzie,urzedach kre.tynow,sprzedawcow i likwidatorow Polski.Dla nich nie my,nie Polska ale eurosrebrniki z Euro-Kolchozu.

 • Radomiak(2012-01-18 14:06) Odpowiedz 00

  Radom Teksasem Europy? ;)

 • Ale ironiczny tytuł artykułu(2012-01-18 12:57) Odpowiedz 00

  Zresztą i racja... Mozemy się tylko pośmiać.

 • Badylarz(2012-01-18 11:27) Odpowiedz 00

  a Polacy jak zwykle narzekają, i zapewne g... z tego będzie, bo Polak jak pies ogrodnika, sam nie weżmie, bo nie umie, bo mu się nie chce, a innemu nie da, a przy okazji jak ogrodnik, to co ma przepije!

 • wiec(2012-01-18 11:01) Odpowiedz 00

  ... werwa ... szacunek

  Ludzie żeby tak myśleli

 • Opinia prof. Orłowskiego(2012-01-18 10:44) Odpowiedz 00

  To nie dotyczy Polski.

  Może inni będą mieli gaz i ropę znacznie taniej i w krótkim okresie czasu...Ale nie my.

  I żadne wybory tego nie zmienią.
  Bo taka Nasza mentalność

 • werwa(2012-01-18 10:24) Odpowiedz 00

  Amerykanie zanim wkopią łopatę mają pełną wiedzę z badań satelitarnych, a kopią tylko dla potwierdzenia i zbadania opłacalności, stąd Exon wybrał najlepsze lokalizacje. U nas? Cóż? Zdjęć satelitarnych nie zrobią bo nie mają technologii, a zanim wkopią łopatę czy utoczą pierwszy litr już są afery korupcyjne. A dlaczego? Ano dlatego, że nasz big biznes nie polega na myśli i pracy ale na tzw. układzie. Ktoś postawi kantory na granicy zanim wejdzie ustawa, ktoś w przeddzień czytania ustawy kupi fabrykę insuliny, która, jako jedyna, przypadkiem znajdzie się na liście leków refundowanych, ktoś wytnie las pod wyciąg bez pozwolenia, któe dostanie później czy napisze ustawę hazardową ustalaną na...cmentarzu, zarobi na autostradach czy kupi za setną ceny atrakcyjny grunt w Śródmieściu. I nikt nic nie widzi, nie wyciąga wniosków bo po co, a rząd stwierdzi, że afery hazardowej i innych pewnie nie było, a śledztwo przeprowadzi Rosja. Dobrze szło przed paru laty, korupcja malała, ale komu poza zwykłymi ludźmi to potrzebne, po co się natyrać kiedy pieniądz, dla niektróych, leży na ulicy.
  Dodam, że prawdziwe państwo zrobiłoby z tego gazu łupkowego prawdziwą koniunkture gospodarczą nawet w kryzysie, a może tym bardziej, za tym poszłyby drogi i dopiero ew. stadiony. U nas mamy stadiony, orliki i ...tyle. Pomyśleć, brakuje tylko dobrego gospodarza.
  Na marginesie, Piasecka Johnson odziedziczyła fortunę 585 mln usd, po 10 latach prosperity pracujących już fabryk, wytwórni, własnej infrastruktury powiększyła majątek do zaledwie 800mln. U nas są bardziej klasyczne metody nawet od baśniowego pucybuta. Był golas (coś tam miał ale nie kasę) i po 10 latach po transformacji ma miliardy. W Rosji i Ukrainie jeszcze bardziej rentowny biznes, po 2 latach są miliardy.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama