Projekty systemowe, polegające na dofinansowaniu zadań publicznych, będą realizowane w ramach wszystkich priorytetów Programu Kapitał Ludzki. Jakie działania będą wspierane w tych projektach?

Projekty systemowe mogą być realizowane przez podmioty wskazane w Szczegółowym opisie priorytetów POKL 2007-2013. Część zadań adresowanych do osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach priorytetu I Zatrudnienie i integracja społeczna będzie realizowana na poziomie centralnym przez wyspecjalizowane i merytorycznie przygotowane do tego instytucje: OHP, Centralny Zarząd Służby Więziennej, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W ramach priorytetu II realizowane będą projekty systemowe Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości promujące i upowszechniające nowe rozwiązania w zakresie adaptacyjności pracowników i przedsiębiorstw. Z kolei Ministerstwo Zdrowia będzie mogło otrzymać fundusze na wzmocnienie systemu ochrony zdrowia oraz opracowanie kompleksowych programów zdrowotnych przystosowanych do potrzeb poszczególnych grup zawodowych.
Systemowe rozwiązania w zakresie monitoringu i ewaluacji systemu oświaty wprowadzi m.in. MEN oraz Centralna Komisja Egzaminacyjna. Fundusze dla tych podmiotów przewidziano w ramach priorytetu III Wysoka jakość systemu oświaty. Zbyt mały odsetek osób kończących studia na kierunkach ścisłych powoduje konieczność systemowej stymulacji liczby absolwentów tych studiów. Środki na promocję i zamawianie kształcenia na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych w ramach priorytetu IV Szkolnictwo wyższe i nauka otrzyma Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W priorytecie V Dobre rządzenie przewidziano systemowe wsparcie administracji rządowej i samorządowej. Fundusze zarezerwowano dla Kancelarii Premiera, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, MSWiA, Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Sprawiedliwości.
W ramach priorytetów realizowanych na poziomie regionalnym wsparcie dostaną instytucje rynku pracy, pomocy społecznej oraz samorządy. Powiatowe urzędy pracy będą mogły realizować projekty szkoleń, staży i prac interwencyjnych dla bezrobotnych. Regionalne ośrodki pomocy społecznej przyznane fundusze wykorzystają m.in. na indywidualne programy wychodzenia z bezdomności. Samorządy województw otrzymają wsparcie m.in. na tworzenie Regionalnych Strategii Innowacji oraz realizację programów pomocy stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych.
JERZY KWIECIŃSKI
wiceminister rozwoju regionalnego
Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju regionalnego / DGP