Francja straciła właśnie pozycję drugiego na świecie eksportera pszenicy. Przegrała w Egipcie, który jest największym na świecie importerem, przeszło dziesięć przetargów na dostawy zboża. Rynek przejęli dostawcy z Rosji, Ukrainy i Kazachstanu – relacjonuje agencja Bloomberg.

Podczas minionych 17 aukcji Egipt faworyzował tańsze dostawy z regionu Morza Czarnego. W efekcie odprawy ładunków z francuskiego portu Rouen, największego terminala zbożowego w Europie, spadły na początku listopada do najniższego poziomu od czterech miesięcy. Teraz Francja spodziewa się, że w okresie dwunastu miesięcy do czerwca przyszłego roku jej dostawy pszenicy skurczą się o 23 proc., czyli najwięcej od dziesięciu lat.

Ceny pikują w dół

To dramatyczna zmiana w porównaniu z zeszłym sezonem, kiedy francuski eksport podskoczył do rekordowego pułapu o 16 proc. w związku z wprowadzeniem w zeszłym roku przez Rosję i Ukrainę zakazu wywozu zbóż za granicę. Po zniesieniu w lipcu restrykcji przez oba kraje światowe ceny pszenicy, które w lutym osiągnęły poziom trzyletniego maksimum, teraz runęły w dół. Co więcej zbiory dopisały na całym świecie, a ONZ liczy na rekordowe żniwa. Greg Grow, dyrektor agrobiznesu w Archer Financial Services w Chicago, uważa, że do maja przyszłego roku ceny pszenicy w Paryżu mogą obniżyć się o kolejne 20 proc. 

„Świat jest zalany zbożem I kto nie może konkurować z dostawami z regionu Morza Czarnego, jest najwyraźniej przegrany” – dodaje Tom Fritz, współzałożyciel EFG Group z Chicago, firmy badawczej i doradczej w handlu surowcami – „Wszystko przemawia na rzecz niższych cen w celu likwidacji nadwyżek produkcji”.

Ceny pszenicy spadły o jedną piątą

Ceny pszenicy spadły w tym roku o 27 proc. na platformie NYSE Euronext w Paryżu do 184,25 euro (252 dolarów) za tonę. W tym czasie kontrakty na zboże na Chicago Bard of Trade, które przyjmuje się za główny miernik cen światowych, obniżyły się o 19 proc.

Rekordowe zbiory w Rosji i Ukrainie

Rosja zniosła prawie roczny zakaz eksportu od 1 lipca i do połowy września zwiększyła sprzedaż zboża za granicę w najszybszym tempie od pięciu lat, aby opróżnić magazyny i silosy pod następne zbiory. USDA, amerykańskie ministerstwo rolnictwo ocenia, że tegoroczne żniwa w Rosji będą trzecie największe od czasu rozpadu Związku Radzieckiego. Także Ukraina zliberalizowała kwoty eksportowe i do czerwca przyszłego roku jej dostawy pszenicy za granicę niemal się podwoją.

Największe żniwa na świecie w historii

Według prognoz USDA światowa produkcja pszenicy zwiększy się w tym sezonie o 5,3 proc. do 683,3 mln ton i będą to drugie największe żniwa w historii. Zdaniem FAO wzrost wyniesie 6,1 proc. do 691 mln ton, a globalne rezerwy pod koniec sezonu powiększą się o 3,6 proc. do 202,6 mln ton.