Minister Korolec uczestniczył w czwartek w Brukseli w nieformalnym śniadaniu poświęconemu zewnętrznym aspektom polityki energetycznej UE oraz w organizowanej przez chadecką grupę EPL (Europejska Partia Ludowa) w Parlamencie Europejskim debacie dotyczącej budowania europejskiej dyplomacji energetycznej.

"Nie jesteśmy zadowoleni (z uruchomienia gazociągu); Nord Stream nie jest w zgodzie ze wspólną zewnętrzną polityką energetyczną (UE), ale ponieważ projekt jest już uruchomiony, nic więcej nie możemy dodać - powiedział pytany przez PAP minister Korolec.

Gazociąg Nord Stream, który prowadzi z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego uruchomiono oficjalnie we wtorek. Rura o długości 1224 km tłoczy rosyjski gaz bezpośrednio do Niemiec z pominięciem krajów tranzytowych, w tym Polski, które obawiają się straty zysków z tranzytu oraz odcięcia dostaw.

Podczas debaty parlamentarnej, Korolec zaapelował o budowanie wspólnej europejskiej dyplomacji energetycznej. Podkreślił, że w ramach budowania tej polityki UE powinna w większym stopniu "wzmocnić koordynację wewnętrzna pomiędzy państwami członkowskimi w instytucjach europejskich" i "przynajmniej starać się mówić jednym, głosem w niektórych kwestiach".