Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi więc 0 do 0,25 proc.

Ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści spodziewali się pozostawienia stopy procentowej na niezmienionym poziomie.

Fed powtórzył deklarację z sierpniowego posiedzenia o zamiarze pozostawienia stóp procentowych na obecnym "wyjątkowo niskim" poziomie przynajmniej do połowy 2013 roku. Stopy na obecnym, rekordowo niskim poziomie są od grudnia 2008 roku.

"Wzrost gospodarczy w trzecim kwartale poprawił się nieco, co wskazuje, na częściową poprawę w tymczasowych czynnikach, które miały negatywny wpływ na wzrost wcześniej w tym roku" - napisano w oświadczeniu Fedu.

Pomimo przyspieszenia wzrostu wciąż istnieje również znaczne ryzyko dalszego pogorszenia się perspektywy gospodarczej - ocenił Fed.

"Istnieją znaczne ryzyka dla perspektywy gospodarczej, w tym napięcia na światowych rynkach finansowych" - napisano.

Na środowym posiedzeniu amerykańscy bankierzy centralni powstrzymali się od podjęcia dodatkowych działań stymulujących gospodarkę.

We wrześniu Fed poinformował, że zamierza do czerwca 2012 roku sprzedać obligacje o terminie zapadalności 3 lat lub mniejszym, warte 400 mld dolarów, i zainwestować zyski w obligacje o terminie zapadalności od 6 lat do 30 lat.

"FOMC będzie dalej obserwował perspektywę gospodarczą i jest przygotowany na wprowadzenie narzędzi których zadaniem jest promocja mocniejszego ożywienia gospodarczego w kontekście stabilności cen" - napisano w środowym oświadczeniu Fedu.

Inflacja w USA wyhamowała w porównaniu z początkiem roku - ocenił Fed.

Kolejne posiedzenie Fed w sprawie stóp procentowych odbędzie się 13 grudnia 2011 roku.