W obrocie pojawią się instrumenty pochodne, powiązane z papierami TVN, JSW, Lubelski Węgiel Bogdanka i GTC. Na jeden kontrakt będzie przypadało 100 walorów każdej spółki.

W sumie w obrocie znajdzie się 12 serii papierów, z terminami wygasania od 16 grudnia 2011 do 15 czerwca 2012 r. Animatorem nowych instrumentów będzie polski oddział KBC Securities. Władze warszawskiego parkietu zapowiedziały, że w najbliższym czasie zamierzają jeszcze poszerzyć ofertę kontraktów na papiery pojedynczych spółek, bo cieszą się one coraz większą popularnością.

Dotąd inwestorzy mogli kupować kontrakty terminowe na akcje 13 spółek, w tym 11 firm z indeksu WIG20: Asseco, KGHM, Grupy Lotos, Pekao SA, PGNiG, PGE, PKN Orlen, PZU, Tauron i TP SA oraz dwóch z mWIG40: Petrolinvest i CD Projekt. Jak podaje warszawska giełda, obecny rok jest rekordowy pod względem wolumenu obrotu tymi instrumentami. Po raz pierwszy w historii przekroczył on 500 tys. sztuk, podczas gdy w całym ubiegłym roku był nieznacznie powyżej 375 tys. kontraktów. W rekordowym jak do tej pory 2009 r. wyniósł ok. 450 tys. sztuk.

Dzwon na GPW

Dzwon na GPW

źródło: Bloomberg

Niezmiennie wysoką popularnością cieszy się również kontrakt indeksowy na WIG20. GPW od dłuższego czasu utrzymuje czwartą pozycję w Europie pod względem wolumenu obrotu indeksowanymi kontraktami terminowymi. Natomiast kontrakt na WIG20 zajmuje siódme miejsce na kontynencie pod względem zainteresowania ze strony inwestorów. W ciągu trzech kwartałów obecnego roku zawarto ponad 10 mln kontraktów na WIG20. Liderem jest pochodna na Euro Stoxx 50, z wolumenem przekraczającym 316 mln zawartych kontraktów.

Na naszej giełdzie rośnie również zainteresowanie innymi instrumentami pochodnymi, jak np. opcjami. Od stycznia do października wolumen obrotu opcjami na WIG20 przekroczył 773 tys.

Obroty akcjami na GPW wyniosły 173,8 mld zł w okresie I – VIII 2011 r.

W ciągu trzech kwartałów 2011 roku zawarto ponad 10 mln kontraktów na WIG20