Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na XI, rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 99 centów do 83,97 USD. Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 15 centów. do 106,03 USD za baryłkę.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedzieli w niedzielę w Berlinie, że do końca października przedstawią "całościowy pakiet" propozycji rozwiązania aktualnych problemów UE. Opowiedzieli się też za dokapitalizowaniem banków.

"Niemcy i Francja są zdecydowane uczynić to co konieczne, by zapewnić rekapitalizację banków" - powiedziała Merkel na konferencji prasowej. Według niej wsparcie banków w eurolandzie powinno odbywać się na podstawie jednolitych kryteriów, uzgodnionych z Europejskim Nadzorem Bankowym i MFW.

Sarkozy zapewnił, że w tej sprawie nie ma różnic między Francją a Niemcami. "Gospodarka potrzebuje finansowania, by mogła się rozwijać. Nie ma mowy o kwitnącej gospodarce, jeśli banki nie są stabilne" - dodał.

Jak oświadczył Sarkozy, do końca miesiąca Francja i Niemcy chcą przedstawić wizję "trwałego i globalnego" rozwiązania kryzysu zadłużenia. "Europa musi rozwiązać swoje problemy do szczytu G-20 w Cannes, który odbędzie się 3 i 4 listopada" - podkreślił prezydent Francji.

Przywódcy potwierdzili też, że chcą dążyć do tego, by zagrożona bankructwem Grecja pozostała w strefie euro i blisko współpracują z misją ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej (tzw. trojką), która ma ocenić postępy w realizacji greckiego programu reform.

"Oczekujemy, że trojka przedstawi nam wynik, który umożliwi trwałe rozwiązanie problemów Grecji jako części strefy euro oraz zapewnienie stabilności euro" - powiedziała Merkel.

"Znajdziemy sposoby na zapewnienie stabilizacji finansowej Europy i trwałe rozwiązania greckich problemów" - dodał Sarkozy.

W ub. tygodniu ropa w USA zdrożała o 4,8 proc., najmocniej od tygodnia kończącego się 4 marca. Rdr ceny ropy na NYMEX w Nowym Jorku są obecnie niższe o 9 proc.