Po uruchomieniu przed wakacjami wartej 1 mld euro supernowoczesnej linii PX/PTA teraz PKN Orlen szykuje się do wybudowania z partnerem z Korei lub Indii kolejnej instalacji.
Budowa petrochemicznego sojuszu jest poważnie zaawansowana. Według naszych informacji PKN Orlen rozmawia o współpracy z największymi koreańskimi i hinduskimi koncernami chemicznymi. Spółka nie zdradza jednak żadnych szczegółów. Zostaną ujawnione w zaktualizowanej strategii, którą koncern ma ogłosić jeszcze w tym roku.

Nowoczesna instalacja

W czerwcu, po trzech latach budowy, koncern uruchomił w Płocku i Włocławku jeden z największych i najnowocześniejszych w Europie kompleksów petrochemicznych – instalacja PX/PTA od przyszłego roku będzie produkować rocznie 1 mln ton paraksylenu i kwasu tereftalowego, służących do wytwarzania granulatu PET. Jest on wykorzystywany w przemyśle tworzyw sztucznych, przede wszystkim przy produkcji butelek, opakowań oraz folii. Orlen sprzedaje obecnie półprodukt m.in. polsko-koreańskiej spółce SK Eurochem, producentowi PET.

Coraz więcej rynków

Płocki koncern planuje pójść jednak dalej i wspólnie z azjatyckim partnerem samodzielnie produkować granulat PET. – Nasz łańcuch wartości kończy się w tej chwili na kwasie tereftalowym, czyli na PTA. Rozważamy pójście dalej w kierunku PET – mówił niedawno prezes PKN Orlen Jacek Krawiec w rozmowie TVN CNBC.
Eksperci prognozują silny wzrost popytu na PET oraz PX i PTA w Europie Środkowej i Wschodniej, m.in. w krajach bałtyckich, na Słowacji oraz w Czechach i Polsce. Według nich w perspektywie do 2013 r. zapotrzebowanie na produkty tego typu będzie rosło w tempie 10 proc. rocznie. Bardzo duże ilości PTA są wykorzystywane także w Chinach, Indiach i w Europie Zachodniej. Orlen jest w stanie dostarczać produkty z nowych instalacji także na te rynki.