Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na XI, rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 1,69 dol. do 75,92 dol.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 0,7 proc. do 101,05 dol. za baryłkę.

Kraje strefy euro doszły w poniedziałek w nocy do porozumienia w sprawie gwarancji, jakich od Grecji zażądała Finlandia w zamian za kolejna rundę pomocy finansowej. Stanowisko Helsinek blokowało od tygodni wdrożenie planu ratunkowego obiecanego Grecji.

Ministrowie, którzy spotkali się Luksemburgu, nie doszli jednak do porozumienia w sprawie innych ustaleń dotyczących kolejnej transzy pomocy dla Aten, ale kompromis z Finlandią w sprawie zabezpieczeń pożyczek to już postęp.

Belgijski minister finansów Didier Reynders powiedział, że decyzje o pomocy nie muszą zostać podjęte natychmiast, ponieważ Grecja będzie potrzebowała kolejnej porcji kredytu, mającej uratować ją przed niewypłacalnością dopiero przed "drugim tygodniem listopada".

Trojka, czyli eksperci KE, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego zakończyli w poniedziałek negocjacje o kolejnej transzy pomocy dla Aten, a w środę rozpoczną przygotowywanie specjalnego raportu na temat kondycji Grecji.

W niedzielę greckie ministerstwo finansów podało, że mimo przyjętego programu oszczędności nie zdoła w bieżącym i przyszłym roku obniżyć deficytu budżetowego do wymaganego poziomu.

Ropa w USA staniała w poniedziałek o 2 proc. do 77,61 dol. za baryłkę, najniższego poziomu zamknięcia od 28 września 2010 r.

Licząc rok do roku ceny ropy na NYMEX są obecnie niższe o 16 proc.