Przyszłe działania banku mogą dotyczyć przywrócenia długoterminowych pożyczek na okres 12 miesięcy lub dłuższy – powiedział Coene, szef banku centralnego Belgii w rozmowie z Bloombergiem w Waszyngtonie. Spytany o możliwość obniżenia stop procentowych, Coene odparł, że chociaż nie pomaga to w redukowanie kosztów pożyczek długoterminowych, „EBC nigdy zawczasu nie przesądza sprawy”.

Obecnie oficjele w Europie zastanawiają się na tym, jak zwiększyć rozmiary funduszy pomocowych, aby przywrócić zaufanie inwestorów do siły sprawczej banku.
Wobec rosnącego napięcia na rynkach walutowych EBC już przywróciło pożyczki sześciomiesięczne oraz dalej oferuje bankom tyle pieniędzy, ile potrzebują według kosztów obowiązujących przy tygodniowych, miesięcznych i trzymiesięcznych operacjach refinansujących. Pożyczki 12-miesieczne ostatni raz udzielono w grudniu 2009 roku.

Ekonomiści z Barclays Capital i Royal Bank of Scotland przewidują, że EBC zostanie zmuszony do zmiany kursu stóp procentowych po dwukrotnym podwyższeniu kosztów kredytu w tym roku w celu stawienia czoła inflacji. Podstawowa stopa procentowa w EBC wynosi obecnie 1,5 proc. w porównaniu ze stawką bliską zera w USA i Japonii i 0,5 proc. Banku Anglii. Następne posiedzenie EBC wyznaczono na 6 października.