„Zachowanie pozycji nie będzie łatwe” – przyznaje Piotr Olendski, szef finansów korporacyjnych banku w Polsce w rozmowie z agencją Bloomberg. Rynek staje się bardziej konkurencyjne, a „Ministerstwo Skarbu preferuje udział w transakcjach rządowych tych banków, które chcą założyć swoje własne oddziały w kraju”.

Obecnie Goldman Sachs, Credit Suisse i Bank of America Corp. coraz bardziej angażują się w obsługę rynku akcji i otwierają w Polsce biura po tym, jak sprzedaż akcji osiągnęła w zeszłym roku rekordową kwotę 10 mld dolarów. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest najszybciej rozwijającym się rynkiem w Europie Środkowej w okresie minionych 10 lat; liczba spółek notowanych na parkiecie zwiększyła się dwukrotnie, a dzienne obroty prawie trzykrotnie – podkreśla Bloomberg.

Największy niemiecki kredytodawca zatrudnia w Polsce około 200 pracowników bankowości korporacyjnej, w tym 15. w segmencie bankowości inwestycyjnej w Warszawie. Bank pracuje obecnie nad „kilkoma projektami”, ale nie ujawnia szczegółów.

DB uczestniczył przy kluczowych transakcjach ostatnich miesięcy, w tym przy przejęciu Polkomtela, drugiego operatora telefonii komórkowej w naszym kraju przez Zygmunta Solorza-Żaka za 4,5 mld dolarów, czy sprzedaży polskich oddziałów szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall za 2,3 mld dolarów. Współpracował także z greckim EFG Eurobankiem przy sprzedaży jego oddziału w Polsce.

Olendski uważa, że jeśli tak wielkie transakcje jak sprzedaż Banku Millennium, Kredyt Banku i telewizji TVN dojdą do skutki w tym roku, wówczas wartość polskiego fuzji i przejęć, M&A, w następnym roku może znacznie się zmniejszyć. Ale rynek „nie wyschnie”, a „wyceny nie muszą być gorsze niż w bardziej stabilnych czasach”.