statystyki

Polacy nie mają gdzie mieszkać. W UE trudniejszą sytuację mieszkaniową mają tylko Słowacy

autor: Janusz K. Kowalski20.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 20.09.2011, 14:09

Wśród krajów UE trudniejszą sytuację mieszkaniową niż my mają tylko Słowacy. W Niemczech czy Danii na tysiąc mieszkańców przypada ponad 500 mieszkań. W Polsce tylko 350. A jest coraz gorzej.

Reklama


Reklama


Mimo rozwoju gospodarki z roku na rok narasta niedobór mieszkań. Przed dziewięcioma laty brakowało ich 950 tys., w roku ubiegłym liczba gospodarstw domowych była już o blisko 1,1 mln większa niż mieszkań – wynika z wyliczeń „DGP” na podstawie danych GUS. O ogromnym dystansie, jaki dzieli nas od starych krajów Unii, świadczy to, że wskaźnik nasycenia mieszkaniami, jaki notujemy, one osiągnęły już 30 – 40 lat temu. Na przykład w Niemczech, Finlandii, Szwecji czy Danii przypada ponad 500 mieszkań na 1000 mieszkańców. – Jesteśmy za biedni, aby prowadzić łaskawą ręką politykę mieszkaniową – uważa prof. Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie. Dodaje, że problemem jest m.in. to, że Polacy chcą mieć w zdecydowanej większości mieszania na własność, a nie wynajmowane.

– Brak też odpowiednich przepisów gwarantujących, że ci, którzy wynajmują mieszkania, są spokojni o to, że lokatorzy się wyprowadzą, gdy np. nie płacą czynszu – ocenia prof. Bolkowska.

Ale to nie wszystko. – Potrzeby mieszkaniowe narastają, m.in. dlatego że ubywa starych mieszkań, ponieważ nie są one odnawiane i następuje ich zużycie – mówi dr Bogusława Ziółkowska z Politechniki Częstochowskiej. Dodaje, że jednocześnie stosunkowo mało jest rodzin, które mogą za własne pieniądze wybudować dom. – A dostęp do kredytów hipotecznych jest coraz trudniejszy – akcentuje dr Ziółkowska. Nie jest więc przypadkowe, że choć zbyt mało jest mieszkań w stosunku do liczby gospodarstw, to jednocześnie deweloperzy nie mają obecnie chętnych na około 10 tys. gotowych już mieszkań. A np. jeszcze trzy, cztery lata temu nie było ich niemal w ogóle.

– Problemu nie rozwiązały też towarzystwa budownictwa społecznego – mówi Jarosław Strzeszyński, ekspert z Instytutu Analiz Monitora Rynku Nieruchomości. Jego zdaniem budują one bardzo mało, bo nie sprzyjają im rozwiązania prawne. – Obawiam się, że w przyszłości przybywać będzie rodzin bez własnego kąta – twierdzi Strzeszyński.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • tubylec(2011-09-20 05:03) Odpowiedz 00

    A JAK MA BYĆ? SKORO CENY ZOSTAŁY W KRAJU DOSTOSOWANE DO ZAROBKÓW EUROPEJSKICH, A PŁACE PRACUJĄCYCH W KRAJU TO W WIĘKSZOŚCI DALEJ AFRYKA.

    Emigranci kupując mieszkania albo domy, w których nawet zapewne nie będą mieszkać nabijali koniunkturę powodując wzrost cen.
    To samo było z napędzaniem zakupu mieszkania jako inwestycji. Że się je wynajmie i bedzie się spłacać.
    Dzięki temu całe mnóstwo ludzi niepotrzebujących mieszkania, kupowało w celach spekulacyjnych. Zyskt z tego będzie żaden, ale o tym dopiero się przekonają (inflacja już zeżarła zyk :)))

    Dzięki tej durnej polityce państwa ceny nieruchomości poszybowały w górę. A ci, którzy pracują w kraju i tu płacą podatki zostali na lodzie. Dzięki temu znowu kolejna częśc ludzi wyjedzie w poszukiwaniiu lepszego miejsca do zamieszkania, część nie zdecyduje się na dzieci z powodu warunków lokalowych.

    POLITYCY ZAŚ ZNOWU BĘDĄ SOBIE GRATULOWALI "SUKCESU" i posyłali do szkoły 3-latki, żeby miał kto robić na ich niezasłużone diety i emerytury.

  • Kazik(2011-09-20 17:36) Odpowiedz 00

    Jest tyle nowych możliwości żeby dorobić sobie ,i zarabiać powazne pieniądze ,mając dzialalnosc gospodarcza...a wy nażekacze nażekacie...jednoosobowe firmy to już jest i to jest przyszłośc, ale trzeba się interesować lepszym życiem a nie odlądać TVN czy inne i biadolić że to wina rządów pracodawcow itd. Najcięższą pracą jest myślenie dlatego tylko 3% ludzi na świecie myśli... dołącz do nich

  • sad+(2011-09-21 10:58) Odpowiedz 00

    Do sad - to trzeba było - lub trzeba Ci się przekwalifikować - idź na kursy ( nie majątek, w ostateczności można kilka stów pożyczyć na rok ) i zajmij sie brudną fizyczną robotą.

  • ana(2011-09-20 21:32) Odpowiedz 00

    Ceny-wynagrodzenie.Tuskowe cuda.

  • gitman(2011-09-20 20:58) Odpowiedz 00

    a przeciez wystarczyloby uproscic prawo budowlane i obnizyc podatki - podniesc sile nabywcza ludzi. no tak, ale pozwolic sie bogacic klasie sredniej, to znaczy ograniczyc interesy bardzo wplywowych grup a na to nie moze sobie pozwolic zaden polityk - przeciez (nie wazne czy miesiac czy 4 lata) zawsze jest przed wyborami. dlatego nasz kraj jeszcze dlugo, dlugo pozostanie etatystycznym skansenem.

  • wojtek(2011-09-20 19:43) Odpowiedz 00

    Jesteśmy ciągle za biedni, a z pustego to i Salamon nie naleje (jak mawiał towarzysz Wiesław).
    Tu nie ma cudów, trzeba wielu lat, żeby się poprawiło, a obiecanki polityków (3 milony mieszkań) to bajdy dla ciemnego ludu.
    Szansą byłby wynajem, ale nasi, hm, parlamentarzyści w odruchu humanitaryzmu zakazali eksmisji.
    To tak jakby pozwolili okradać sklepy.
    I oczywiście obiecują prawie darmowe mieszkania, które są tylko w ustawie, a nie w miastach.
    Skutki widać.

  • kj(2011-09-21 00:46) Odpowiedz 00

    przypominam że PIS zmniejszył skłądkę rentową, czyli wynagrodzenie netto wzrosło. Ponadto uchwalili becikowe. To wszystko mało, ale co zrobił Tusk? Gdzie 3x15? gdzie likwidacja belki? Belka jest znów w ministerstwie!:)

  • BJARKAN(2011-09-20 19:41) Odpowiedz 00

    W TYM KRAJU NIE DA SIĘ PO PROSTU ŻYĆ!CIEMNOGRÓD.DZICZ.WYŻSZE WYKSZTAŁCENIE JEST JUŻ NICZYM,NIC NIE ZNACZY.WSZYSTKO IDZIE NA ZMARNOWANIE.NICZEGO JUŻ SIĘ W TYM KRAJU NIE CENI.LUDZI MA SIĘ ZA NIC.TYLKO UCIEKAĆ GDZIE PIEPRZ ROŚNIE.I TO LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TO PIEKŁO.A RACZEJ PŁEĆ MĘSKA...MEŻCZYŹNI CO Z WAMI?DOPROWADZILIŚCIE ŚWIAT DO RUINY.NAWET ZARZĄDZAĆ JUZ NIE POTRAFICIE!BRAK WAM PERSPEKTYWY... :(((((

  • Maria(2011-09-20 18:51) Odpowiedz 00

    Do 2
    Pogonić można również Ciebie.Nie pomyślałeś o tym.

  • Ala(2011-09-20 17:56) Odpowiedz 00

    Mieszkam na poludniu Hiszpanii, tutejsze ceny mieszkañ ok.60/90 m2 (srednia metrazowa) to wydatek rozpoczynajacy sie grubo ponad 150.000 Eur. Srednia krajowa zarobków to ok.1000 Eur.
    Wiekszosc mieszkancow posiada i chce posiadac mieszkanie na wlasnosc co jest logiczne gdy poznasz druga strone medalu.
    Wynajecie mieszkania (koszt miesieczny podobny do splaty kredytu) jest trudne poniewaz nie ma gwarantowanego zabezpieczenia prawnego dla wynajmujacego lokal. Przypuszczalnie i dosc czesto ostatnio spotykane jest ze lokator nieoplaca rachunkow (wysokie bezrobocie itd.) takze wynajmujacy jest zmuszony oplacac wszystkie rachunki (woda, gaz etc.)! Demokratyczny paradoks? W wiekszosci sprawy koñcza sie w sadzie po uprzednim dlugim opoznieniu. Ludzie boja sie wynajac mieszkanie a zarazem jet to nieoplacalne.

  • gg(2011-09-20 17:43) Odpowiedz 00

    Co to za różnica. To wszystko coraz bardziej się sypie, kraj jest tak zadłużony iż już dłużej nie można udawać max. 3 lata.

    Hiszpania, Grecja, Włochy a potem Polska dobije ten kołchoz jakim Unia Europejska, kłopoty mieszkaniowe są problemem następnego systemu.

    Nasza klasa polityczna wie o tym, dlatego zajmują się okradaniem narodu a potem uciekną do Ameryki, zostawiając ten cały śmietnik.

  • Dario(2011-09-20 16:33) Odpowiedz 00

    Trzy miliony mieszkań - niech uchwalą taki plan 5-letni! LOL

  • Polacy mają gdzie mieszkać.(2011-09-20 08:00) Odpowiedz 00

    Z Polski trzeba tylko złodzieji z Po i SLD pogonic, a Polacy wróca do kraju.

  • sad(2011-09-20 15:36) Odpowiedz 00

    Studia wyższe na uczelni państwowej i 8 lat stażu pracy - zarobki: 1600 brutto

  • sad(2011-09-20 15:36) Odpowiedz 00

    Studia wyższe na uczelni państwowej i 8 lat stażu pracy - zarobki: 1600 brutto

  • A.(2011-09-20 15:31) Odpowiedz 00

    Racja, demografia pomoże. Zresztą 1 mieszkanie na 3 osoby, to wcale nie jest zły wynik.
    Nikt mi nie wmówi, że 500 mieszkań na 1000 mieszkańców to rozsądna polityka.

  • niusia(2011-09-20 14:44) Odpowiedz 00

    O H Y D N Y K R A I K- nienawidzę go!!!

  • nor(2011-09-20 22:30) Odpowiedz 00

    ale eksperci od siedmiu boleści, podejście statystyczne a nie problemowe !!!

  • Lex(2011-09-20 11:15) Odpowiedz 00

    Zwiekszyc VAT na mieszkanie do 50%. To z pewnoscia pomoze!!!

  • Demografia idzie Nam z Pomocą(2011-09-20 09:01) Odpowiedz 00

    Wkrótce zacznie wymierać powojenny wyż demograficzny... Uwolni miliony mieszkań.

    Obecne pokolenia też nie sa płodne...Za 50 lat mieszkań będzie pod dostatkiem.