Hipoteka zabezpiecza udzielony kredyt i zostaje ustanowiona na nieruchomości. W razie zaprzestania uiszczania w terminie rat kredytowych wierzyciel hipoteczny odzyska zabezpieczone w ten sposób pieniądze, ponieważ może doprowadzić do zlicytowania nieruchomości. Czy na ustanowienie hipoteki potrzebna jest zgoda dłużnika?

Tak. Aby kredyt został zabezpieczony hipoteką ustanowioną na nieruchomości, dłużnik powinien wyrazić na to zgodę. Strony zawierają wówczas umowę o ustanowieniu hipoteki. Nie wystarczy więc tylko jednostronne oświadczenie wierzyciela, aby można było w taki sposób zabezpieczyć kredyt.
Następnie dokonuje się wpisu hipoteki do księgi wieczystej, która jest prowadzona dla nieruchomości. Bez tego wpisu hipoteka nie powstaje.
Hipoteką może zostać obciążona cała nieruchomość, udział we współwłasności nieruchomości, użytkowanie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a nawet inna wierzytelność zabezpieczona hipoteką. Gdyby kredyt został zabezpieczony na dwóch lub więcej nieruchomościach, to wówczas zostaje ustanowiona hipoteka łączna.
Hipoteka umożliwia wierzycielowi zaspokojenie swoich roszczeń z nieruchomości, na której została ustanowiona. Przysługuje mu pierwszeństwo przed innymi wierzycielami, których roszczenia nie zostały zabezpieczone hipoteką.
MPS