Przedstawiciele Europy wyłaniają szefa MFW od 65 lat na zasadzie porozumienia z USA, które przyznaje Amerykanom kierownictwo Banku Światowego. Europejczycy chcą utrzymać przywilej w swoich rękach. Minister finansów Szwecji Anders Borg oficjalnie poparł swoją odpowiedniczkę z Francji, Christine Lagarde, podczas gdy szef banku centralnego Danii Nout Wellink zasugerował kandydaturę prezesa Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Tricheta, którego kadencja upływa na z końcem października.

“Teraz czas ma kluczowe znaczenie” – mówi Julie Chon z Rady Atlantyckiej w Waszyngtonie, była doradczyni komisji bankowej Senatu USA – „Im dłużej MFW pozwoli na niepewność co do jej lidera, tym bardziej możliwe jest prawdopodobieństwo nerwowych działań w sprawie długów rządowych oraz ze strony traderów walutowych, którzy już spekulują jaki wpływ ich portfele inwestycyjne będzie miała próżnia decyzyjna”.

Wprawdzie do końca kadencji Strauss-Kahna zostało 17 miesięcy, ale z dotychczasowej praktyki wynika, że nowy dyrektor zarządzający jest każdorazowo mianowany na okres pełnych pięciu lat.

RPA i Rosja oświadczyły wczoraj, że następny przywódca MFW powinien być przedstawicielem gospodarek wschodzących. Podobnie zasugerował gubernator banku centralnego Korei Południowej.

Morris Goldstein z Peterson Institute for International Economics w Waszyngtonie, który przez 24 lata pracował w MFW uważa, że do grona potencjalnych kandydatów na szefa MFW spośród gospodarek wschodzących trzeba zaliczyć ministra finansów Singapuru Tharmana Shanmugaratnama, byłego ministra gospodarki Turcji Kemala Dervisa i indyjskiego ekonomistę Monteka Singha Ahluwalię, głównego doradcę premiera Indii. Obecny turecki minister finansów Mehmet Simsek powiedział, że nie widzi żadnego powodu, dla którego on sam nie mógłby podjąć się tego zadania.

“Dzisiaj najważniejsze jest szybkie podjęcie decyzji w sprawie nominacji najbardziej odpowiedniej osoby na to stanowisko” – twierdzi australijski minister skarbu Wayne Swan – “Niepewność wokół nowego dyrektora zarządzającego MFW nie jest w interesie ani globalnej gospodarki, ani tez samego Funduszu”.