W cztery dni po załamaniu się porozumienia z grupą Hawtai Motor chiński dealer samochodów Pangda Automobile Trade postanowił wykupić 24 proc. holdingu Spykera za 65 mln euro. Pangda już wpłaciła 30 mln euro za auta Saaba przeznaczone do dystrybucji w Chinach pod koniec tego roku.

Spyker szuka partnera, który pomógłby w odrodzeniu szwedzkiego Saaba, który w marcu musiał zawieść produkcję z powodu braku środków na opłacenie dostawców. W zeszły czwartek holenderska grupa poinformowała, że porozumienie z pekińską firmą Hawtai nie dojdzie do skutku, gdyż nie uzyskało akceptacji rządu

Obecne porozumienie jest lepsze od poprzedniego, ponieważ Pangda nie potrzebuje aprobaty dla kupna samochodów, na tym bowiem koncentruje się ich biznes – wyjaśniał Victor Muller, szef Spykera.

Ale umowa z Pangda nadal zależy od aprobaty ze strony “pewnych chińskich agencji rządowych”, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, (który finansował przejęcie Saaba, oraz akceptacji ze strony byłego właściciela Saaba, czyli koncernu General Motors i szwedzkiego urzędu ds. zadłużenia, SNDO – dodaje komunikat Spyker Cars.