"Dzisiaj w senacie promujemy ten najpiękniejszy region w Polsce, który bierze udział w konkursie na najpiękniejsze miejsce na świecie. Mazury przeszły już eliminacje. Teraz trwa konkurs, który zakończy się w listopadzie" - powiedział we wtorek dziennikarzom marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

"Zwracam się do naszych rodaków i Polonii rozsianej po całym świecie: głosujcie na Mazury, bo wiecie przecież, macie porównanie, jesteście w najróżniejszych miejscach świata, że Polska jest najpiękniejsza i Mazury są najpiękniejsze" - zachęcał do głosowania.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 11 listopada 2011 r. Do tego czasu na Mazury można głosować za pośrednictwem strony internetowej organizatora - szwajcarskiej fundacji "New7Wonders" oraz na stronie: www.mazurycudnatury.org

Jak powiedział we wtorek dziennikarzom prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, konkurs "New7Wonders" jest wielką szansą nie tylko dla Mazur, ale dla całej Polski.

"Jesteśmy przekonani, że Mazury są jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Staramy się o tym poinformować, zachęcić ludzi z całego świata do przyjazdu tutaj. To ogromna szansa dla całej Polski, bo turysta, który przyjedzie na Mazury - przyjedzie do Polski. Przyjedzie i zobaczy wspaniały kraj" - powiedział Szmytke.

O tym, że głosowanie na Mazury jest szansą dla całej Polski przekonywał też marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.

"Skorzystaliśmy z tego światowego konkursu nie tylko, aby promować nasze województwo, ale również cały nasz kraj. Znaleźliśmy się w gronie 28 najpiękniejszych miejsc na świecie. To już jest wielka nobilitacja i wielki zaszczyt dla nas, ale chcemy pokazać jeszcze przez najbliższe miesiące, że nie trzeba podróżować bardzo daleko, nie trzeba szukać odległych miejsc, żeby znaleźć się w niepowtarzalnej naturze wśród przepięknych jezior, lasów, fauny i flory. Chcemy przekonać nie tylko mieszkańców naszego kraju, ale też Europy i całego świata, że właśnie tutaj mogą spędzić niezapomniane chwile" - chwalił region Protas.

Szmytke dodał, że wygrana Mazur w konkursie zwiększyłaby przychody Polski z turystyki."Dla Polski byłoby wspaniałe, gdyby Mazury znalazły się już w ścisłym gronie finalistów, a więc siedmiu najwspanialszych miejsc natury na świecie. (...) Polska miałaby jeszcze więcej przychodów z turystyki, a to jedna z przyjemniejszych gałęzi przemysłu" - powiedział dziennikarzom prezes POT.

Kampanię promującą Mazury wsparli już m.in. kard. Stanisław Dziwisz, Lech Wałęsa, Andrzej Wajda, Mirosław Hermaszewski i Jacek Pałkiewicz - honorowy "Ambasador Mazur" w ramach tej kampanii.

Plebiscyt na nowe 7 cudów świata rozpoczęła szwajcarska fundacja "New7Wonders", założona w 2001 roku przez szwajcarskiego podróżnika Bernarda Webera. Do końca 2008 roku internauci z całego świata oddawali swoje głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z 224 krajów. Do kolejnego etapu konkursu przeszło 261 propozycji z 222 państw.

Mazury są jedynym regionem Polski, który znalazł się w gronie 28 finalistów plebiscytu, wybranych przez internautów spośród 261 kandydatur z całego świata. Wśród finalistów konkursu - obok malowniczego polskiego pojezierza - znalazły się m.in. Wielka Rafa Koralowa, Malediwy, Morze Martwe, Wielki Kanion Kolorado i Kilimandżaro.