"Dzisiaj na rynku niewiele się działo - w Polsce mamy zmniejszoną aktywność ze względu na weekend majowy, dodatkowo mamy święto w Wielkiej Brytanii. Wahania złotego były więc dziś dość niewielkie, utrzymywaliśmy się stale powyżej poziomu 3,92 za euro. Można powiedzieć, że zabrakło impulsu do zmian notowań złotego" - powiedziała PAP Dorota Strauch, analityk rynku z banku Raiffeisen.

"Na parze euro-dolar rano odnotować można było lekkie umocnienie dolara, ze względu na informacje o śmierci Osamy bin Ladena. Kurs EUR/USD utrzymuje się jednak poniżej poziomu 1,4880, natomiast na parze USD/PLN ruch był praktycznie niezauważalny" - dodała.

W niedzielę wieczorem czasu lokalnego amerykańskie media podały, że przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden został zabity w wyniku akcji amerykańskich sił specjalnych.

"Złoty pozostanie w tym tygodniu pod wpływem nastrojów globalnych"

Zdaniem Strauch, nastroje globalne zadecydują, czy przed weekendem złoty testować będzie poziom 3,92 wobec euro.

"Złoty pozostanie w tym tygodniu pod wpływem nastrojów globalnych. W czwartek istotna będzie decyzja EBC dotycząca stóp procentowych, zaś w piątek poznamy ważne dane z amerykańskiego rynku pracy. Jeśli na rynkach panować będą dobre nastroje to złoty może testować poziom 3,92 za euro. Za wcześniej jednak jest, aby myśleć o zejściu poniżej 3,90 za euro" - dodała Strauch.

Zdaniem Henryka Sułka, dilera banku Millennium, wydarzeniem na rynku FI w bieżącym tygodniu będzie środowa aukcja zamiany, na której MF w zamian za obligacje PS0511, OK0711 i WZ0911 zaoferuje WZ0115 i DS1020.

"Rynek czeka na aukcję zamiany. W środę ze względu na to wydarzenie można spodziewać się zmiany poziomów na rynku. Innym istotnym wydarzeniem w tym tygodniu będą komentarze po posiedzeniu EBC" - powiedział PAP Sułek.

"Dziś mieliśmy praktycznie brak obrotów na rynkach. Aktywność inwestorów była zerowa. W związku z tym rentowności pozostały na poziomach z piątkowego zamknięcia" - dodał.