statystyki

Będą nowe rachunki za gaz: klient sam policzy, ile musi zapłacić

autor: Michał Duszczyk20.04.2011, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

PGNiG wprowadza rewolucyjne zmiany w systemie płatności za gaz. Rachunki będzie można regulować co miesiąc na podstawie samodzielnych odczytów licznika – dowiedział się „DGP”.

reklama



reklama


Już w czerwcu spółka zaproponuje klientom indywidualnym trzy standardy rozliczeń. Pierwszy jest w tej chwili stosowany i polega na systemie prognoz półrocznych lub rocznych. Dwa kolejne to zupełna nowość: będzie się płaciło za tyle gazu, ile się faktycznie zużyło. Klienci, którzy ogrzewają dom gazem, będą mogli wybrać – czy za zużyty gaz chcą płacić co miesiąc, czy rozliczać się w trybie dwumiesięcznym latem i miesięcznym zimą. Tym, którzy gazu używają tylko do gotowania i podgrzewania wody, pozostają prognozy lub comiesięczne odczyty przez cały rok.

W praktyce będzie to wyglądało w ten sposób, że odbiorca co miesiąc samodzielnie odczyta liczniki i pocztą elektroniczną prześle ich wskazania do PGNiG. Na tej podstawie spółka wystawi mu fakturę z określonym terminem płatności (w przyszłości gazownia też przyśle nam e-fakturę przez internet).

PGNiG tłumaczy zmiany chęcią uatrakcyjnienia oferty. – Chcemy, aby klient miał swobodę wyboru – przekonują w spółce.

Zmiany wejdą w życie za sześć tygodni wraz z nowym, wyższym cennikiem. Wniosek taryfowy w sprawie podwyżki cen gazu na razie czeka na zatwierdzenie przez Urząd Regulacji Energetyki. Również projekt zmian rozliczeniowych jest na etapie konsultacji z URE. Jak się jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy, ich zaakceptowanie przez regulatora jest formalnością. Zmiany bowiem już wcześniej były ustalane z URE, a prace nad nimi są prowadzone od ubiegłego roku.

To prawdziwa rewolucja. Klienci Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa określani „szyframi” W-1, W-2, W-3, Z-1, Z-2, Z-3, S-1, S-2 i S-3 już w czerwcu zostaną przyporządkowani do jednej z trzech nowych grup rozliczeniowych: kuchenkowiczów, podgrzewających wodę oraz ogrzewających gazem mieszkania.

O tym, do której trafią, zdecyduje PGNiG. – Na starcie klienci będą przyporządkowani do schematu, który był im najbliższy w ostatniej taryfie. Będzie jednak możliwość zwrócenia się do sprzedawcy o zmianę grupy i umieszczenie w innej, dowolnie wybranej, która będzie najwygodniejsza dla odbiorcy – usłyszeliśmy w PGNiG. W takiej sytuacji od kolejnego miesiąca rozliczeniowego klient będzie już w nowej grupie.

Płacisz za to, co zużyjesz

Odbiorcy należący do pierwszej (kuchenkowicze) lub drugiej (podgrzewający gazem wodę) grupy, czyli zużywający do 1,2 tys. metrów sześc. gazu rocznie, objęci zostaną rozliczeniami w systemie prognozowanym lub rzeczywistym. W pierwszym przypadku sami zdecydują, czy chcą się rozliczać na podstawie prognoz półrocznych, czy rocznych.

W drugim przypadku czeka ich prawdziwa rewolucja – będą mieli możliwość rozliczania się na podstawie faktycznego zużycia gazu. PGNiG zaproponuje im bowiem miesięczny schemat rozliczeń. – Od klientów będzie wymagało to samodzielnego odczytu licznika i przesłania nam informacji o stanie gazomierza w ściśle określonych terminach – tłumaczy „DGP” osoba znająca szczegóły projektu.

PGNiG zaproponuje trzy terminy. – Klient sam wybierze, czy będzie to 10., 20. czy ostatni dzień miesiąca. I na ten dzień będzie rozliczany – dodaje nasz rozmówca.

Po przesłaniu stanu licznika do PGNiG do klienta wysłana zostanie faktura w wersji papierowej, a w przyszłości e-faktura, z określonym terminem płatności. Do komunikacji z PGNiG wykorzystywany będzie przede wszystkim internet. Dostawca gazu udostępni również specjalną infolinię, za której pośrednictwem będzie można informować o stanie gazomierza.

Spółka będzie kontrolowała oświadczenia klientów. Raz w roku inkasenci sprawdzą gazomierze i zweryfikują miesięczne pomiary. W sytuacji jakichkolwiek nieprawidłowości na koniec roku będą przesyłane korekty rozliczeń.

Raz na dwa miesiące

Miesięczne rozliczenia na podstawie samodzielnego odczytu licznika to formuła adresowana również do odbiorców z trzeciej grupy taryfowej, czyli ogrzewających domy. Do wyboru będą mieli oni jednak jeszcze dwie inne możliwości – rozliczenia miesięczne w okresie zimowym, a dwumiesięcznie latem oraz co dwa miesiące przez cały rok. W obu wypadkach odczytu licznika dokonają pracownicy PGNiG. Klienci z grup W-3, Z-3 i S-3 nie będą mogli natomiast rozliczać się na podstawie prognoz.

Z czego składa się rachunek

Rachunek za gaz składa się z kilku elementów. Są to m.in. opłaty zmienne, zależne od faktycznego zużycia gazu i opłaty stałe. Jak czytać rachunek?

● Taryfa – to ona określa obowiązującą cenę za każdy metr sześc. gazu oraz wysokość opłat abonamentowych czy przesyłowych.

● Wielkość zużycia – oznacza ilość zużytego gazu w danym okresie rozliczeniowym.

● Cena za gaz – to cena 1 m sześc. paliwa.

● Abonament – zryczałtowana opłata stała, którą pobiera dostawca.

● Opłata sieciowa – dzieli się na stałą (związaną z kosztami eksploatacji czy remontów gazociągów) oraz zmienną (za dostarczanie gazu w wymaganych ilościach i o właściwej jakości).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama



 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 28

 • 1: Ynka z IP: 92.55.217.* (2015-02-13 21:00)

  N ie chciałbym nic sugerować ale ten nasz gaz raz, ze jest straszliwie drogi i to pomimo spadków cen jakoś jego cena nie spada nawet o grosz, dwa to nas ładuja na szaro bez mydła. Byłem niedawno w Czechach. Tam zagotowanie wody na kawe czy herbate trwa o polowe krócej. Czy maja taki sam gaz ziemny . Oczywiscie ze taki sam. Ale oni maja gaz a nie mieszanke propan butan ze wskazaniem na butan. Oszczedzaja na nas ile moga nie dosc ze płacimy jak idioci to jeszcvze jada po nas na jakosci tego gazu. Czyli płacimy podwójnie . I p[odwyzki dwa razy do roku. No coś obrzydliwego sie nam szykuje.

 • 2: met2 z IP: 78.9.74.* (2014-08-21 18:43)

  widzę zza tych wszystkich uczonych rozważań uśmiechnięty ryj sradosława. teraz będzie można manipulować cenami gazu. trudniej było kręcić m3-ymi. zużycie gazu spadało !/?. ocieplone domy, palenie w kominkach, oszczędzanie. teraz przy spadającej ilości m3 będzie można przypisać większa energiczność i zamiecione. mafia 89+ rządzi. no i pan putin nie powiedział jeszcze wszystkiego. pozdr ...

 • 3: aśia z IP: 83.26.45.* (2014-07-22 17:41)

  To jest instytucja której palec myli się z ch...m. Dzisiaj energetyczność gazu jest bliska zero. To co oni robią to skandal. Ja będę płacił za kaloryczność gazu. Dzisiaj 1 l wody grzeje się 12 minut do zagotowania. Kilka lat temu było to 4-5 minut. URE to instytucja na papierze a jej pracownicy to nieucy i debile.

 • 4: ewaw z IP: 164.126.212.* (2014-07-16 20:17)

  A co w takim razie z abonamentem???
  Przecież w abonamencie jest już opłata za odczyt licznika!!!
  Klient ma wykonać usługę , za którą już zapłacił gazowni???

 • 5: ewaw z IP: 46.112.149.* (2014-06-10 16:04)

  abonament - to według ustawy o taryfach koszt tzw. handlowej obsługi klienta zawierający ODCZYT LICZNIKA, WYSTAWIANIE FAKTUR , KONTROLA GAZOMIERZA !!!
  Ludzie , czytajcie za co płacicie!!!

 • 6: marcin z IP: 37.31.95.* (2013-12-29 12:43)

  Sam wyliczam ile musze zapłacic , może ktoś wie jakie są stawki za 1m3 gazu

 • 7: Robert z IP: 178.36.9.* (2012-03-09 00:38)

  To nie jest uczciwe rozwiązanie, bo jeśli w czasie okresu rozliczeniowego nastąpi podwyżka, a zdarzy się że masz większe zużycie niż było prognozowane, to płacisz za zużyty wcześniej gaz po nowej cenie, mimo że to był gaz tańszy.Chodzi o różnicę między prognozą a rzeczywistym zużyciem. A zgłoszenie stanu nie pomaga, nie przyjmują odczytu bo chcą zarobić więcej. Przy wynajmie rozliczenie jest de facto niemożliwe. Te nieuczciwe praktyki powinny znaleźć swój finał w odpowiednich instytucjach kontrolnych i skończyć się gigantyczną karą dla PGNIG.

 • 8: Elka z IP: 188.124.178.* (2012-02-27 11:56)

  zgadzam się z przedmówcami co do jakości gazu.Jest nas dwoje a zużycie gazu wzrosło o 50% a gotuję jak gotowałam.Czy jak przejdę na miesięczne rozliczenie to będę musiała płacić za te wszystkie dodatkowe opłaty czy tylko za rzeczywiste zużycie gazu.

 • 9: lili z IP: 31.175.71.* (2012-02-07 08:25)

  ile kosztuje metr szescienny gazu ziemnego

 • 10: koko z IP: 188.124.173.* (2012-01-07 11:51)

  Energa jest jednak lepiej zorganizowana.Na ich stronie dokonuje się odczytu i odrazu wyświetla się faktura w formie elektronicznej.PGNIG wielkie mi innowacje wprowadzili...;/Trzeba słać maila a później czekać na papierową fakturę która jak wiadomo lubi zaczasami zabłądzić...

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama