statystyki

Będą nowe rachunki za gaz: klient sam policzy, ile musi zapłacić

autor: Michał Duszczyk20.04.2011, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

PGNiG wprowadza rewolucyjne zmiany w systemie płatności za gaz. Rachunki będzie można regulować co miesiąc na podstawie samodzielnych odczytów licznika – dowiedział się „DGP”.

reklamareklama


Już w czerwcu spółka zaproponuje klientom indywidualnym trzy standardy rozliczeń. Pierwszy jest w tej chwili stosowany i polega na systemie prognoz półrocznych lub rocznych. Dwa kolejne to zupełna nowość: będzie się płaciło za tyle gazu, ile się faktycznie zużyło. Klienci, którzy ogrzewają dom gazem, będą mogli wybrać – czy za zużyty gaz chcą płacić co miesiąc, czy rozliczać się w trybie dwumiesięcznym latem i miesięcznym zimą. Tym, którzy gazu używają tylko do gotowania i podgrzewania wody, pozostają prognozy lub comiesięczne odczyty przez cały rok.

W praktyce będzie to wyglądało w ten sposób, że odbiorca co miesiąc samodzielnie odczyta liczniki i pocztą elektroniczną prześle ich wskazania do PGNiG. Na tej podstawie spółka wystawi mu fakturę z określonym terminem płatności (w przyszłości gazownia też przyśle nam e-fakturę przez internet).

PGNiG tłumaczy zmiany chęcią uatrakcyjnienia oferty. – Chcemy, aby klient miał swobodę wyboru – przekonują w spółce.

Zmiany wejdą w życie za sześć tygodni wraz z nowym, wyższym cennikiem. Wniosek taryfowy w sprawie podwyżki cen gazu na razie czeka na zatwierdzenie przez Urząd Regulacji Energetyki. Również projekt zmian rozliczeniowych jest na etapie konsultacji z URE. Jak się jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy, ich zaakceptowanie przez regulatora jest formalnością. Zmiany bowiem już wcześniej były ustalane z URE, a prace nad nimi są prowadzone od ubiegłego roku.

To prawdziwa rewolucja. Klienci Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa określani „szyframi” W-1, W-2, W-3, Z-1, Z-2, Z-3, S-1, S-2 i S-3 już w czerwcu zostaną przyporządkowani do jednej z trzech nowych grup rozliczeniowych: kuchenkowiczów, podgrzewających wodę oraz ogrzewających gazem mieszkania.

O tym, do której trafią, zdecyduje PGNiG. – Na starcie klienci będą przyporządkowani do schematu, który był im najbliższy w ostatniej taryfie. Będzie jednak możliwość zwrócenia się do sprzedawcy o zmianę grupy i umieszczenie w innej, dowolnie wybranej, która będzie najwygodniejsza dla odbiorcy – usłyszeliśmy w PGNiG. W takiej sytuacji od kolejnego miesiąca rozliczeniowego klient będzie już w nowej grupie.

Płacisz za to, co zużyjesz

Odbiorcy należący do pierwszej (kuchenkowicze) lub drugiej (podgrzewający gazem wodę) grupy, czyli zużywający do 1,2 tys. metrów sześc. gazu rocznie, objęci zostaną rozliczeniami w systemie prognozowanym lub rzeczywistym. W pierwszym przypadku sami zdecydują, czy chcą się rozliczać na podstawie prognoz półrocznych, czy rocznych.

W drugim przypadku czeka ich prawdziwa rewolucja – będą mieli możliwość rozliczania się na podstawie faktycznego zużycia gazu. PGNiG zaproponuje im bowiem miesięczny schemat rozliczeń. – Od klientów będzie wymagało to samodzielnego odczytu licznika i przesłania nam informacji o stanie gazomierza w ściśle określonych terminach – tłumaczy „DGP” osoba znająca szczegóły projektu.

PGNiG zaproponuje trzy terminy. – Klient sam wybierze, czy będzie to 10., 20. czy ostatni dzień miesiąca. I na ten dzień będzie rozliczany – dodaje nasz rozmówca.

Po przesłaniu stanu licznika do PGNiG do klienta wysłana zostanie faktura w wersji papierowej, a w przyszłości e-faktura, z określonym terminem płatności. Do komunikacji z PGNiG wykorzystywany będzie przede wszystkim internet. Dostawca gazu udostępni również specjalną infolinię, za której pośrednictwem będzie można informować o stanie gazomierza.

Spółka będzie kontrolowała oświadczenia klientów. Raz w roku inkasenci sprawdzą gazomierze i zweryfikują miesięczne pomiary. W sytuacji jakichkolwiek nieprawidłowości na koniec roku będą przesyłane korekty rozliczeń.

Raz na dwa miesiące

Miesięczne rozliczenia na podstawie samodzielnego odczytu licznika to formuła adresowana również do odbiorców z trzeciej grupy taryfowej, czyli ogrzewających domy. Do wyboru będą mieli oni jednak jeszcze dwie inne możliwości – rozliczenia miesięczne w okresie zimowym, a dwumiesięcznie latem oraz co dwa miesiące przez cały rok. W obu wypadkach odczytu licznika dokonają pracownicy PGNiG. Klienci z grup W-3, Z-3 i S-3 nie będą mogli natomiast rozliczać się na podstawie prognoz.

Z czego składa się rachunek

Rachunek za gaz składa się z kilku elementów. Są to m.in. opłaty zmienne, zależne od faktycznego zużycia gazu i opłaty stałe. Jak czytać rachunek?

● Taryfa – to ona określa obowiązującą cenę za każdy metr sześc. gazu oraz wysokość opłat abonamentowych czy przesyłowych.

● Wielkość zużycia – oznacza ilość zużytego gazu w danym okresie rozliczeniowym.

● Cena za gaz – to cena 1 m sześc. paliwa.

● Abonament – zryczałtowana opłata stała, którą pobiera dostawca.

● Opłata sieciowa – dzieli się na stałą (związaną z kosztami eksploatacji czy remontów gazociągów) oraz zmienną (za dostarczanie gazu w wymaganych ilościach i o właściwej jakości).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 28

 • 1: qaz z IP: 178.159.193.* (2011-04-20 07:02)

  Ja już od prawie roku rozliczam gaz podając co miesiąc odczyt - żadna nowość

 • 2: Jan z IP: 83.5.85.* (2011-04-20 08:27)

  Zadna nowośc, mam taryfe W-3 i rozliczam sie co miesiąc w okresie zimowym i co 2 w okresie letnim, mimo tego ze mam ten sam piec, dom ocieplony a zuzycie skoczyło 50%, widac jak jest jakośc gazu, sa dni ze palniki sa pomaranczowe ,a powinny byc niebieskie, , nic tylko podwyzki a kiedy znizki na gaz???

 • 3: Elche z IP: 188.33.77.* (2011-04-20 08:37)

  Faktury prognozowe to kredytowanie monopolistycznego przedsiębiorstwa przez klientów.

 • 4: Janka z IP: 195.47.201.* (2011-04-20 08:48)

  Wydaje mi sie, że cena za 1m gazu oraz opłata sieciowa zmienna pokrywają się . Przecież cena zależy od włąścwej jakości gazu? A może tylko tak mi się wydaje i połaczenie ceny z jakoscia jest pobożnym życzeniem?

 • 5: krzysztof z IP: 83.23.66.* (2011-04-20 09:04)

  Monopolista przy wydatnym poparciu mafiozów z PO w świadomy sposób zaniża normy jakościowe dostarczanego gazu zwiększając zużycie przez odbiorcę,a nabijając im kiesę.To jest jawny rabunek.

 • 6: maja z IP: 92.40.77.* (2011-04-20 09:10)

  w rachunku wiodaca rple spelniaja wszelkiego rodzaju oplaty i dodatki,zuzyje gazu za 80 zl a rachunek opiewa na kwote 160zl,czy to jest qw porzadku?Uwazamze nie,nalezy cos z tym zrobic!!!

 • 7: Tomik71 z IP: 83.25.142.* (2011-04-20 09:22)

  Obecnie do każdej taryf W-1, W-2, W-3 przypisany jest inna wysokość abonamentu miesięcznego, przy czym różnice są duże (można dokładanie to sprawdzic w opublikowanych taryfach), natomiast różnice w opłatach za m3 gazu brutto w poszczególnych taryfachwręcz minimalne.
  Obawiam sie,że nowe rozwiazania mają na celu nie tylko wzrost podwyżki cen gazu(w URE nowe wyższe taryfy), ale przede wszystkim podwyżke abonamentu miesięcznego, co szybko generuje wysokie przychody bez dodatkowych kosztów po stronie PGNiG.
  Czy to możliwe?
  Jak najbardziej, prosze spojrzeć na rachunki za wodę, której dostawcą są zakłady komunalne.
  1.rachunek tyko za rzeczywiste zużycie wody i zaścieki za m3
  2.wprowadzono abonament miesięczny za zużycie wody(potem nazwano ten element abonament za dostarczenie wody)
  3.wprowadzono abonament za ścieki
  czyli są już dwa abonamenty a przy domowym zużyciu wody stanowi ten abonament już prawie 20% całkowitych kosztów miesięcznych!
  Prawdopodobnie moze ten sam kierunek obrać PGNiG!?
  2.wprowa

 • 8: pawel0010 z IP: 178.37.130.* (2011-04-20 09:47)

  zgadzam się z przedmówcami, to jest żadna nowość, ja mam ogrzewane mieszkanie gazem i co 2 miesiące otrzymuję fakturę za rzeczywiste zużycie gazu - sprawdzają liczniki co 2 miesiące.

 • 9: wjw z IP: 95.40.156.* (2011-04-20 12:35)

  Ta rewolucja to kolejne przerzucenie kosztów na odbiorców.
  Dziwne, że jeszcze nie ma opłaty od każdego metra rury gazowej.

 • 10: jolka z IP: 46.238.208.* (2011-04-20 19:42)

  a ja robie co miesiąc przedpłaty i gdy dostane rachunek jest rozliczenie wszystkiego i mam spokój

reklama

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama