statystyki

Będą nowe rachunki za gaz: klient sam policzy, ile musi zapłacić

autor: Michał Duszczyk20.04.2011, 03:00

PGNiG wprowadza rewolucyjne zmiany w systemie płatności za gaz. Rachunki będzie można regulować co miesiąc na podstawie samodzielnych odczytów licznika – dowiedział się „DGP”.

Reklama


Reklama


Już w czerwcu spółka zaproponuje klientom indywidualnym trzy standardy rozliczeń. Pierwszy jest w tej chwili stosowany i polega na systemie prognoz półrocznych lub rocznych. Dwa kolejne to zupełna nowość: będzie się płaciło za tyle gazu, ile się faktycznie zużyło. Klienci, którzy ogrzewają dom gazem, będą mogli wybrać – czy za zużyty gaz chcą płacić co miesiąc, czy rozliczać się w trybie dwumiesięcznym latem i miesięcznym zimą. Tym, którzy gazu używają tylko do gotowania i podgrzewania wody, pozostają prognozy lub comiesięczne odczyty przez cały rok.

W praktyce będzie to wyglądało w ten sposób, że odbiorca co miesiąc samodzielnie odczyta liczniki i pocztą elektroniczną prześle ich wskazania do PGNiG. Na tej podstawie spółka wystawi mu fakturę z określonym terminem płatności (w przyszłości gazownia też przyśle nam e-fakturę przez internet).

PGNiG tłumaczy zmiany chęcią uatrakcyjnienia oferty. – Chcemy, aby klient miał swobodę wyboru – przekonują w spółce.

Zmiany wejdą w życie za sześć tygodni wraz z nowym, wyższym cennikiem. Wniosek taryfowy w sprawie podwyżki cen gazu na razie czeka na zatwierdzenie przez Urząd Regulacji Energetyki. Również projekt zmian rozliczeniowych jest na etapie konsultacji z URE. Jak się jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy, ich zaakceptowanie przez regulatora jest formalnością. Zmiany bowiem już wcześniej były ustalane z URE, a prace nad nimi są prowadzone od ubiegłego roku.

To prawdziwa rewolucja. Klienci Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa określani „szyframi” W-1, W-2, W-3, Z-1, Z-2, Z-3, S-1, S-2 i S-3 już w czerwcu zostaną przyporządkowani do jednej z trzech nowych grup rozliczeniowych: kuchenkowiczów, podgrzewających wodę oraz ogrzewających gazem mieszkania.

O tym, do której trafią, zdecyduje PGNiG. – Na starcie klienci będą przyporządkowani do schematu, który był im najbliższy w ostatniej taryfie. Będzie jednak możliwość zwrócenia się do sprzedawcy o zmianę grupy i umieszczenie w innej, dowolnie wybranej, która będzie najwygodniejsza dla odbiorcy – usłyszeliśmy w PGNiG. W takiej sytuacji od kolejnego miesiąca rozliczeniowego klient będzie już w nowej grupie.

Płacisz za to, co zużyjesz

Odbiorcy należący do pierwszej (kuchenkowicze) lub drugiej (podgrzewający gazem wodę) grupy, czyli zużywający do 1,2 tys. metrów sześc. gazu rocznie, objęci zostaną rozliczeniami w systemie prognozowanym lub rzeczywistym. W pierwszym przypadku sami zdecydują, czy chcą się rozliczać na podstawie prognoz półrocznych, czy rocznych.

W drugim przypadku czeka ich prawdziwa rewolucja – będą mieli możliwość rozliczania się na podstawie faktycznego zużycia gazu. PGNiG zaproponuje im bowiem miesięczny schemat rozliczeń. – Od klientów będzie wymagało to samodzielnego odczytu licznika i przesłania nam informacji o stanie gazomierza w ściśle określonych terminach – tłumaczy „DGP” osoba znająca szczegóły projektu.

PGNiG zaproponuje trzy terminy. – Klient sam wybierze, czy będzie to 10., 20. czy ostatni dzień miesiąca. I na ten dzień będzie rozliczany – dodaje nasz rozmówca.

Po przesłaniu stanu licznika do PGNiG do klienta wysłana zostanie faktura w wersji papierowej, a w przyszłości e-faktura, z określonym terminem płatności. Do komunikacji z PGNiG wykorzystywany będzie przede wszystkim internet. Dostawca gazu udostępni również specjalną infolinię, za której pośrednictwem będzie można informować o stanie gazomierza.

Spółka będzie kontrolowała oświadczenia klientów. Raz w roku inkasenci sprawdzą gazomierze i zweryfikują miesięczne pomiary. W sytuacji jakichkolwiek nieprawidłowości na koniec roku będą przesyłane korekty rozliczeń.

Raz na dwa miesiące

Miesięczne rozliczenia na podstawie samodzielnego odczytu licznika to formuła adresowana również do odbiorców z trzeciej grupy taryfowej, czyli ogrzewających domy. Do wyboru będą mieli oni jednak jeszcze dwie inne możliwości – rozliczenia miesięczne w okresie zimowym, a dwumiesięcznie latem oraz co dwa miesiące przez cały rok. W obu wypadkach odczytu licznika dokonają pracownicy PGNiG. Klienci z grup W-3, Z-3 i S-3 nie będą mogli natomiast rozliczać się na podstawie prognoz.

Z czego składa się rachunek

Rachunek za gaz składa się z kilku elementów. Są to m.in. opłaty zmienne, zależne od faktycznego zużycia gazu i opłaty stałe. Jak czytać rachunek?

● Taryfa – to ona określa obowiązującą cenę za każdy metr sześc. gazu oraz wysokość opłat abonamentowych czy przesyłowych.

● Wielkość zużycia – oznacza ilość zużytego gazu w danym okresie rozliczeniowym.

● Cena za gaz – to cena 1 m sześc. paliwa.

● Abonament – zryczałtowana opłata stała, którą pobiera dostawca.

● Opłata sieciowa – dzieli się na stałą (związaną z kosztami eksploatacji czy remontów gazociągów) oraz zmienną (za dostarczanie gazu w wymaganych ilościach i o właściwej jakości).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • oszukiwany(2011-11-18 12:58) Odpowiedz 20

  Kto kontroluje kaloryczność gazu. Ile takich punktów jest na danym terenie, które non stop winny liczyć i zapisywać przez 24 godziny kaloryczność gazu.. Nie może tego robić na pewno gazownia, tak jak sprzedawca nie może sam legalizować wag na podstawie których sprzedaje towar. Jakoś nie widać tych niezależnych pomiarowców, a gazownia tłoczy wszystko co nazywa się gazem, najważniejsze aby obracały się liczydła gazomierzy, które też nie wiadomo kto legalizuje. Faktury elektroniczne na koszt kontrahenta, wspaniały pomysł gazowników podwyżki ceny gazu przy nieuzasadnionym comiesięcznym abonamencie.
  Ogólnie bezprawna kompletnie nie kontrolowana samowolka cenowa i jakościowa czyli
  "dobrodziej" - monopolista.

 • Maro(2011-08-21 15:58) Odpowiedz 10

  Tak jak pisze Maria za podawanie stanu licznika co miesiąc i wystawianie faktury co miesiąc są najwyższe opłaty stałe. Rocznie są wyższe o 70 zł. Taka to korzyść.

 • A.(2011-04-21 08:51) Odpowiedz 10

  Jaki spokój? Płacę jak dostanę wezwanie. Przysłali rok temu plik faktur zaliczkowych i myślą, że będę pamiętać gdzie one są...

 • koko(2012-01-07 11:51) Odpowiedz 10

  Energa jest jednak lepiej zorganizowana.Na ich stronie dokonuje się odczytu i odrazu wyświetla się faktura w formie elektronicznej.PGNIG wielkie mi innowacje wprowadzili...;/Trzeba słać maila a później czekać na papierową fakturę która jak wiadomo lubi zaczasami zabłądzić...

 • maria(2011-08-18 17:28) Odpowiedz 10

  tylko za osobiste podanie stanu gazomierza i wystawienie faktury dystrybutor gazu pobiera 4.00 zł. (niby za wystawienie faktury)

 • lew(2011-09-28 12:31) Odpowiedz 10

  To wcale tak nie jest jak napisała gazeta. Ogrzewam mieszkanie gazem 60 m2 , ciepła woda i kuchenka i jestem zaliczona do tzw. drugiej grupy czyli odczyt raz lub dwa razy w roku. Natomiast we wszystkich trzech grupach odczyt co miesiąc przez klienta i otrzymanie faktury to opłata co miesiąc 3,70 zł. Czyli odczytuj i jeszcze płać.

 • jolka(2011-04-20 19:42) Odpowiedz 00

  a ja robie co miesiąc przedpłaty i gdy dostane rachunek jest rozliczenie wszystkiego i mam spokój

 • Robert(2012-03-09 00:38) Odpowiedz 00

  To nie jest uczciwe rozwiązanie, bo jeśli w czasie okresu rozliczeniowego nastąpi podwyżka, a zdarzy się że masz większe zużycie niż było prognozowane, to płacisz za zużyty wcześniej gaz po nowej cenie, mimo że to był gaz tańszy.Chodzi o różnicę między prognozą a rzeczywistym zużyciem. A zgłoszenie stanu nie pomaga, nie przyjmują odczytu bo chcą zarobić więcej. Przy wynajmie rozliczenie jest de facto niemożliwe. Te nieuczciwe praktyki powinny znaleźć swój finał w odpowiednich instytucjach kontrolnych i skończyć się gigantyczną karą dla PGNIG.

 • Elka(2012-02-27 11:56) Odpowiedz 00

  zgadzam się z przedmówcami co do jakości gazu.Jest nas dwoje a zużycie gazu wzrosło o 50% a gotuję jak gotowałam.Czy jak przejdę na miesięczne rozliczenie to będę musiała płacić za te wszystkie dodatkowe opłaty czy tylko za rzeczywiste zużycie gazu.

 • lili(2012-02-07 08:25) Odpowiedz 00

  ile kosztuje metr szescienny gazu ziemnego

 • zdzisław(2011-11-02 10:48) Odpowiedz 00

  Wprowadzić opłatę za umożliwienie odczytu przez gazownię

 • ulka(2011-09-01 13:49) Odpowiedz 00

  Nareszcie ktoś pomyślał o co miesięcznym rozliczaniu się za gaz w okresie zimowym.Chociaż tak robiłam sobie wplaty.

 • wera(2011-04-27 07:53) Odpowiedz 00

  ale mi nowina ja w ten sposób rozliczam się już pięć lat i jestem zadowolona

 • marcin(2013-12-29 12:43) Odpowiedz 00

  Sam wyliczam ile musze zapłacic , może ktoś wie jakie są stawki za 1m3 gazu

 • ewaw(2014-06-10 16:04) Odpowiedz 00

  abonament - to według ustawy o taryfach koszt tzw. handlowej obsługi klienta zawierający ODCZYT LICZNIKA, WYSTAWIANIE FAKTUR , KONTROLA GAZOMIERZA !!!
  Ludzie , czytajcie za co płacicie!!!

 • pawel0010(2011-04-20 09:47) Odpowiedz 01

  zgadzam się z przedmówcami, to jest żadna nowość, ja mam ogrzewane mieszkanie gazem i co 2 miesiące otrzymuję fakturę za rzeczywiste zużycie gazu - sprawdzają liczniki co 2 miesiące.

 • Tomik71(2011-04-20 09:22) Odpowiedz 00

  Obecnie do każdej taryf W-1, W-2, W-3 przypisany jest inna wysokość abonamentu miesięcznego, przy czym różnice są duże (można dokładanie to sprawdzic w opublikowanych taryfach), natomiast różnice w opłatach za m3 gazu brutto w poszczególnych taryfachwręcz minimalne.
  Obawiam sie,że nowe rozwiazania mają na celu nie tylko wzrost podwyżki cen gazu(w URE nowe wyższe taryfy), ale przede wszystkim podwyżke abonamentu miesięcznego, co szybko generuje wysokie przychody bez dodatkowych kosztów po stronie PGNiG.
  Czy to możliwe?
  Jak najbardziej, prosze spojrzeć na rachunki za wodę, której dostawcą są zakłady komunalne.
  1.rachunek tyko za rzeczywiste zużycie wody i zaścieki za m3
  2.wprowadzono abonament miesięczny za zużycie wody(potem nazwano ten element abonament za dostarczenie wody)
  3.wprowadzono abonament za ścieki
  czyli są już dwa abonamenty a przy domowym zużyciu wody stanowi ten abonament już prawie 20% całkowitych kosztów miesięcznych!
  Prawdopodobnie moze ten sam kierunek obrać PGNiG!?
  2.wprowa

 • maja(2011-04-20 09:10) Odpowiedz 00

  w rachunku wiodaca rple spelniaja wszelkiego rodzaju oplaty i dodatki,zuzyje gazu za 80 zl a rachunek opiewa na kwote 160zl,czy to jest qw porzadku?Uwazamze nie,nalezy cos z tym zrobic!!!

 • krzysztof(2011-04-20 09:04) Odpowiedz 00

  Monopolista przy wydatnym poparciu mafiozów z PO w świadomy sposób zaniża normy jakościowe dostarczanego gazu zwiększając zużycie przez odbiorcę,a nabijając im kiesę.To jest jawny rabunek.

 • Janka(2011-04-20 08:48) Odpowiedz 00

  Wydaje mi sie, że cena za 1m gazu oraz opłata sieciowa zmienna pokrywają się . Przecież cena zależy od włąścwej jakości gazu? A może tylko tak mi się wydaje i połaczenie ceny z jakoscia jest pobożnym życzeniem?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama