1 Inflacja pożera połowę zysku z odkładania na lokacie

Realny dochód z lokaty bankowej trzeba pomniejszyć o inflację. Niestety, lokaty bankowe często chronią jedynie przed spadkiem wartości oszczędności. Obecnie maksymalne oprocentowanie to ok. 5 proc. rocznie. Zakładając, że za rok inflacja będzie taka jak obecnie, czyli 2,5 proc., to realny zysk z lokaty wyniesie tylko 2,5 proc.

2 Im częstsza kapitalizacja, tym większy zysk z depozytów

Najlepiej wybierać depozyty, które gwarantują częstszą kapitalizację odsetek. Kapitalizacja miesięczna oznacza, że co miesiąc kwota oszczędności jest powiększana o odsetki i w kolejnych okresach oprocentowanie liczy się od większej sumy. Najlepsze są więc depozyty z dzienną kapitalizacją. Mają one jeszcze jedną zaletę – można uniknąć płacenia 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Jeśli kwota należnego każdego dnia podatku jest mniejsza niż 50 gr, to podatek nie jest pobierany. W tej chwili w większości banków są depozyty z dzienną kapitalizacją. Na 10 depozytów dających obecnie najwyższe oprocentowanie na rynku aż 6 to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek.

3 Dzięki samoobsłudze można uzyskać wyższe oprocentowanie

Zakładając lokatę przez internet, można uzyskać wyższe oprocentowanie. W wielu bankach depozyty zakładane w sieci dają odsetki wyższe nawet o 0,2 – 0,3 proc. niż takie same lokaty zakładane w oddziale bankowym. Instytucjom finansowym zależy na ograniczeniu kosztów. Mogą zaproponować nieco wyższe oprocentowanie, ponieważ depozyt zakładany przez internet nie kosztuje banku nic, gdyż wszystkie operacje związane z jego założeniem wykonuje sam klient.

4 Uwaga na bankowe sztuczki i reklamy mające zwabić klientów

Instytucje finansowe stosują różne triki, by zachęcić klientów do skorzystania właśnie z ich oferty. „Oprocentowanie nawet 6 proc.” – takie informacje można spotkać w broszurach wielu banków. Takie wysokie odsetki oferowane są jednak tylko w ostatnim okresie odsetkowym. Wcześniej są one dużo niższe. Czasem sytuacja jest odmienna. Bank oferuje od początku 6 proc., ale to oprocentowanie obowiązuje np. tylko do końca miesiąca. Są też lokaty dubeltowe. Mniejsza część oszczędności, np. 30 proc., jest oprocentowana na 6 proc., i to jedynie przez 3 miesiące, a większość pieniędzy trafia na lokatę roczną z oprocentowaniem nieznacznie przekraczającym 3 proc.