Gaz-System ma zarządzać magistralą zgodnie z wymogami UE.

Umowę musi jeszcze przyjąć walne zgromadzenie spółki. Rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska informowała wcześniej w poniedziałek, że władze korporacyjne Gaz-Systemu mają zatwierdzić projekt umowy jeszcze w tym tygodniu.

Do tej pory operatorem polskiej części gazociągu jamalskiego, który transportuje rosyjski surowiec do Niemiec, był należący głównie do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) oraz Gazpromu - EuRoPol Gaz, właściciel rury.

Unia Europejska wymaga natomiast, by operatorzy gazociągów transportowych byli niezależni i zapewniali dostęp stron trzecich do usług przesyłu. Dlatego zarządzanie magistralą ma przejąć należący do Skarbu Państwa Gaz-System. Komisja Europejska uzależnia od tego akceptację polsko-rosyjskiego porozumienia ws. zwiększenia dostaw gazu do Polski.

Na podstawie umowy Gaz-System będzie operatorem gazociągu jamalskiego na terenie Polski

Na podstawie umowy Gaz-System będzie operatorem gazociągu jamalskiego na terenie Polski, a jego właścicielem pozostanie EuRoPol Gaz. Gaz-System ma gwarantować swobodny dostęp do wolnych przepustowości w gazociągu dla zainteresowanych podmiotów.

Rzeczniczka ds. energii w KE Marlene Holzner powiedziała w poniedziałek PAP, że Komisja Europejska nie może zatwierdzić umowy gazowej Polska-Rosja, bo nie dostała oczekiwanego projektu umowy operatorskiej ws. zarządzania polskim odcinkiem Jamału pomiędzy Gaz-System a EuRoPol Gazem.

Gaz-System nie udzielił w poniedziałek komentarza do wypowiedzi rzeczniczki ds. energii KE.