Od nowego roku nie trzeba już zdawać egzaminów, aby zostać zarządcą nieruchomości lub pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Egzaminy będą zdawali tylko kandydaci na rzeczoznawców majątkowych.

Od 1 stycznia 2008 r. zmieniły się zasady ubiegania się o prawo wykonywania zawodu zarządcy nieruchomości, pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz rzeczoznawcy majątkowego. Nowe wymogi dla tych trzech zawodów przewidują przepisy ustawy z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 173, poz. 1218).
A by uzyskać licencję zarządcy lub pośrednika, trzeba spełniać wymogi formalne przewidziane w znowelizowanych przepisach. Na przykład pośrednik powinien mieć pełną zdolność do czynności prawnych, mieć wyższe wykształcenie, ukończyć studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, odbyć praktykę zawodową. Studiów podyplomowych nie musi mieć osoba, która ukończyła studia wyższe z programem zawierającym co najmniej minimalne wymogi przewidziane w programie studiów podyplomowych. Aby udokumentować, czy program studiów uwzględnia te wymogi, należy przedstawić zaświadczenie z uczelni.
Ubiegający się o licencję nie może też być karany za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwo skarbowe. Podobne wymogi musi spełnić ubiegający się o licencję zawodową w zakresie zarządzania nieruchomościami. Obie licencje przyznawane są jednak dopiero po stwierdzeniu przez ministra budownictwa, że kandydat spełnia wymogi formalne.
Ważne!
Aby zarządca i pośrednik dostali licencję, muszą spełnić wymogi formalne
MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ