statystyki

Wraca monopol Poczty Polskiej na listy

autor: Michał Fura17.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 17.08.2010, 14:15

Urząd Komunikacji Elektronicznej chce ścigać prywatnych operatorów pocztowych za przesyłki z blaszką i tekturką. Obciążanie listów, żeby obejść przepisy i wysyłać je taniej niż poczta, ma być karalne.

Reklama


Reklama


Urząd tłumaczy swoje pomysły w zagmatwany sposób: jesteśmy za liberalizacją rynku pocztowego, ale trzeba przestrzegać obowiązujących przepisów. A te dopiero za dwa lata przewidują zniesienie ograniczeń dotyczących listów do 50 g. Na razie nie ma mowy o konkurencji, poczta ma wyłączność na listy i co gorsza – na cenę. Prywatni operatorzy za przesyłki bez dociążeń musieliby liczyć 2,5 razy więcej. Takie są przepisy, a doklejanie ciężarków UKE uznaje za łamanie prawa. – Zarzucano nam, że niewystarczająco reagujemy w takich sytuacjach, więc teraz zaproponowaliśmy zmiany, które pozwolą nam kontrolować operatorów – tłumaczy Piotr Dziubak, rzecznik UKE.

A będzie kogo kontrolować. W ciągu czterech lat ponad 200 prywatnych operatorów odebrało poczcie blisko 6 proc. rynku. Przyczyna jest prosta: przesyłki z blaszkami, notesami i kalendarzykami były tańsze od gołych listów wysyłanych za pośrednictwem monopolisty.

Propozycje UKE znalazły się w nowelizacji prawa pocztowego, która za chwilę trafi do konsultacji międzyresortowych. Jeśli zostaną przyjęte, na operatorów łamiących przepisy UKE będzie mógł nakładać kary w wysokości do 2 proc. rocznych przychodów. Rafał Brzoska, prezes największej prywatnej poczty InPost, nie kryje oburzenia. Jego zdaniem decyzja o tym, czy dociążyć list, czy nie, zawsze leży po stronie klienta. – Jeśli UKE chce karać nadawców, to proszę bardzo – mówi.

Nie jest to wcale niemożliwe. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało nas wczoraj, że popiera stworzenie przepisów, które będą zakazywać także nadawcom dołączania ciężarków do przesyłek. Czy rząd stworzy listę zakazanych produktów w listach? Czy będzie otwierał przesyłki, żeby sprawdzić, czy tekturka jest zapisana, a odbiorcy potrzebny jest notes? Brzoska nie czeka na odpowiedzi. – Na wszelki wypadek mamy dwa scenariusze wyjścia z sytuacji. Na cenach na pewno się to nie odbije – twierdzi. Jakie to scenariusze? Nie chce zdradzić, konkurencja, czyli państwowa poczta, nie śpi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Aelreda(2010-08-26 10:17) Odpowiedz 00

    WSZYSTKO INNE TYLKO NIE POCZTA POLSKA !!!

  • shaqu(2010-08-17 19:01) Odpowiedz 00

    socjalliberacja w wydaniu po

  • Nadredaktorek(2010-11-10 13:34) Odpowiedz 00

    uh... poczta polska jest sto lat za murzynami, za to nowoczesne firmy pocztowe maja sie czym pochwalic. szkoda tylko, ze w naszym kraju rzad robi co moze, by konkurencja sie nie wybila

  • piter1984(2010-09-17 17:59) Odpowiedz 00

    gdzie tu miejsce na wolny rynek i zdrową konkurencję? inpost to największy niezależny operator pocztowy w tym kraju - w koncu poważny następca poczty polskiej, nie rozumiem, czemu utrudnia mu się sprawę.

  • zoltar73(2010-09-13 12:56) Odpowiedz 00

    "W ciągu czterech lat ponad 200 prywatnych operatorów odebrało poczcie blisko 6 proc. rynku. Przyczyna jest prosta: przesyłki z blaszkami, notesami i kalendarzykami były tańsze od gołych listów wysyłanych za pośrednictwem monopolisty."

    no to znaczy że poczta polska nieźle zdziera skoro innym opłaca się notesy produkowac i dokładac do przesyłek i nadal utrzymywac konkurencyjne ceny do cen PP...

  • Modenka(2010-09-09 11:36) Odpowiedz 00

    Chcieliście PO to macie. Heh. Porażka. Teraz będzie trzeba użerac się z pocztą polską. Ale na szczęście pozostają inpostowe paczkomaty ;))

  • sceptic(2010-08-30 20:28) Odpowiedz 00

    "Urząd Komunikacji Elektronicznej chce ścigać prywatnych operatorów pocztowych za przesyłki z blaszką i tekturką. Obciążanie listów, żeby obejść przepisy i wysyłać je taniej niż poczta, ma być karalne."

    srutututu nie mogę czytac tych bzdur ten kraj jest chory tak samo jak przepisy w nim panujące

  • Sarabi(2010-08-24 21:50) Odpowiedz 00

    "Urząd tłumaczy swoje pomysły w zagmatwany sposób: jesteśmy za liberalizacją rynku pocztowego, ale trzeba przestrzegać obowiązujących przepisów. "

    no niestety, albo rybki, albo akwarium

    mnie tam blaszki nie wadzą w żaden sposób

  • EdgarFreemantle(2010-08-23 14:06) Odpowiedz 00

    "Obciążanie listów, żeby obejść przepisy i wysyłać je taniej niż poczta, ma być karalne."

    ja wysyłam inpostem nie dlatego, że jest taniej ale dlatego, że to rzetelna firma i świadczy swoje usługi na dużo wyższym poziomie niż PP. Czemu przepisy mają mi zabraniac korzystania z usług dobrej firmy?

  • Cassal(2010-08-20 20:46) Odpowiedz 00

    " Obciążanie listów tak aby wysłać je taniej niż pocztą ma być karalne. "

    to nawet nie tyle o kase chodzi, co o jakośc usług, która u inpostu jest nieporównywalnie lepsza niż na PP

  • taka jest prawda(2010-08-17 14:29) Odpowiedz 00

    rząd walczy o MONOPOL w ramach liberalizmu.. to jest w staie pojąc jedynie głupi elektorat PO

  • guzik(2010-08-17 15:43) Odpowiedz 00

    szkoda, bo zbierałem te blaszki i przetapiałem na czołgi

  • W tym kraju to norma(2010-08-17 04:48) Odpowiedz 00

    A co tu się dziwić? Przecież w tym kraju to właściwie norma. Nie chce mi się uczestniczyć w rynkowej konkurencji to napuszczę na konkurentów państwo, które jest tu po to, żeby grabić obywateli.

    Ten sam mechanizm jest w przypadku korporacji prawniczych. Nie chce im się konkurować na wolnym rynku, to na konkurencję chcą napuszczać państwo.

  • Głupi UKE(2010-08-17 15:17) Odpowiedz 00

    Chyba ten UKE należałoby zweryfikować - jeżeli to urząd tylko po to, żeby czynić szkody i wdrażać głupie przepisy, to korzystniej dla wszystkich gdyby go NIE BYŁO!!

  • m(2010-08-17 15:14) Odpowiedz 00

    Jestem jak najbardziej za konkurencją i modernizacją tej firmy rodem z PRL, ale akurat przechodzi restrukturyzację bo ma być sprzedawana za 2-3 lata, dlatego jesli teraz będzie się podcinało jej nogi to dostanie baty i będzie mniej warta i dostaniemy mniej siana.

  • ala(2010-08-17 15:04) Odpowiedz 00

    A MOŻE BY TAK WSADZIĆ DDO KOPERTY TEGO CO SIĘ TAK WYMĄDRZA"a taka jest prawda" I WYSŁAĆ DURNIA DO KOREI PÓŁNOCNEJ. BO TAKIE PIERDOŁY PISZE . JESTEŚ WSZĘDZIE - TY CHYBA INWALIDĄ JESTEŚ Z DOMU NIE WYCHODZISZ.

  • Bartek(2010-08-17 14:37) Odpowiedz 00

    Zawsze można dać ciężką kopertę, ciężkie znaczki pocztowe, cokolwiek.:] Takie wymysły UKE to bzdura. Jeżeli to przejdzie przez rząd, to widać jaki jest nieudolny. Zamiast wycinać konkurencję należałoby świadczyć usługi na wyższym poziomie (lub taniej).

  • taka jest prawda(2010-08-17 08:20) Odpowiedz 00

    tak wygląda liberalzm w wydaniu PO.. haha

  • A może byśmy do Peru tą POcztą wysłali Donka(2010-08-17 11:54) Odpowiedz 00

    zanim by tam doleciał zdążył by wreszcie kipnąć- ku uciesze Narodu.

  • do 4(2010-08-17 10:08) Odpowiedz 00

    Tusk im tak kazał, a te glupki słuchają go wiernie