Po iPhonie Polsat wprowadza swoje programy do kolejnych telefonów komórkowych. Od dziś jego audycje, seriale i filmy oglądać mogą właściciele aparatów Motorola, HTC, Samsung i Sony Ericsson.

To zasługa Ipli, telewizji internetowej Grupy Polsat. Dziś nastąpi oficjalna premiera tej aplikacji dostosowanej do telefonów działających pod systemem operacyjnym Android. Można ją ściągać bezpłatnie ze sklepu Android Market. Korzystać będą mogli z niej właściciele 20 modeli telefonów.

Sukces smartphone’ów

W ofercie Ipli dostępne są programy, filmy i seriale Polsatu, ale także należące do niego kanały tematyczne Polsat News, Polsat Play czy Polsat Cafe. Użytkownicy mogą też zapisywać audycje w pamięci telefonu i odtwarzać bez konieczności łączenia się z siecią. Ci, którzy aktywują płatne konto VIP, będą oglądać materiały bez reklam. W bazie serwisu dostępne jest już ponad 10 tys. plików wideo.

Wprowadzaniem Polsatu na rynek telefonów komórkowych zajmuje się Redefine, należąca do Grupy Polsat spółka, którą kieruje Marcin Pery, wcześniej wiceprezes Gemiusa – firmy zajmującej się badaniem internetu. Redefine wprowadziła już Iplę na iPhone’a. Aplikację z App Store pobrało ponad 27 tys. osób, a tylko w czerwcu ponad 13 tys. użytkowników przynajmniej raz obejrzało za jej pośrednictwem film na iphonie.

Polsat nie jest jedynym graczem, który stawia na komórki jako dodatkowe źródło przychodów. To zasługa coraz większej popularności smartphone’ów. Od 2007 roku Polacy kupili ich ponad 3 mln. Nowych, coraz lepiej wyposażonych telefonów przybywa. Do wprowadzenia jesienią na rynek najnowszego iPhone 4 szykują się Era i Orange.

Mobilnego internetu już używa około 2 mln Polaków, ale będzie ich więcej, bo operatorzy komórkowi przyśpieszają prędkości i obniżają ceny. Z tego powodu ofertę na komórki tworzy coraz więcej spółek mediowych – oprócz telewizji robią to także wydawcy prasy i portale internetowe.

Starcie gigantów

Z opublikowanego wczoraj globalnego raportu firmy Nielsen Media Research wynika, że oglądanie telewizji przez komórki to najdynamiczniej rosnący segment rynku mediowego. Już robi to 11 proc. internautów na świecie. Tak rewelacyjne rezultaty przyciągają coraz większą liczbę reklamodawców.

Rozwój Ipli na kolejne telefony komórkowe to element strategii Grupy Polsat. Jej właściciel, Zygmunt Solorz-Żak, inwestuje w szerokopasmowy internet, który ma zapewnić Cyfrowemu Polsatowi pozycję lidera na rynku operatorów płatnej telewizji i usług telekomunikacyjnych. A także dystrybucję programów Polsatu.

– Najpierw dam ludziom internet, a dopiero potem zaoferuję im ciekawe treści – mówił w wywiadzie dla „DGP”.

Marcin Pery zapowiada, że w ciągu trzech, czterech lat wpływy Ipli z reklam i opłat abonamentowych osiągną 100 – 120 mln zł. Przedstawiciele rynku przyglądają się strategii Zygmunta Solorza-Żaka z uwagą. – Buduje imperium telekomunikacyjne, które będzie w stanie stawić czoła innemu gigantowi – Telekomunikacji Polskiej – mówi „DGP” przedstawiciel jednego z koncernów mediowych.

To będą dwaj najwięksi rozgrywający na rynku.