Sytuacja spółki jest trudna – tylko tyle mówi dziś o Ruchu Igor Chalupec, były prezes PKN Orlen, który reprezentuje globalny fundusz Eton Park Capital w rozmowach z polskim rządem na temat prywatyzacji państwowego kolportera prasy.

Kapitał z USA

Były szef Orlenu, a dziś prezes specjalizującej się w przejęciach firmy Icentis Capital, wie, co trzeba zmienić w Ruchu. Analizę sytuacji spółki i propozycje zmian przygotował razem ze swoim biznesowym partnerem, byłym wiceprezesem PKN ds. finansów, Pawłem Szymańskim.

To oni przekonali Erica Mindicha, 43-letniego szefa Eton Park Capital, jednego z najbardziej znanych amerykańskich finansistów, który na co dzień zarządza na całym świecie aktywami o wartości 13 mld dol., że warto dołożyć do nich polski Ruch. W maju powołali spółkę Lurena Investments, która formalnie ogłosiła w miniony piątek wezwanie na 100 proc. akcji kolportera. Eton Park gotowy jest zapłacić za jedną akcję Ruchu 10,7 zł, czyli w sumie około 630 mln zł. To dużo więcej niż Zbigniew Jakubas, który w lutym proponował 8,3 zł za papier. Zapisy potrwają od 12 sierpnia do 10 września.

Uzdrowić byłego lidera

Według danych Izby Wydawców Prasy Ruch stracił pozycję lidera rynku na rzecz kieleckiego Kolportera. Pogorszają się też jego wyniki finansowe. Przychody w I kw. były niższe o 8,3 proc., a strata wyniosła 10,2 mln zł.

Analitycy podkreślają jednak, że wciąż jest to firma z ogromnym potencjałem – jeden z dwóch największych kolporterów, posiadający największą sieć sprzedaży oraz cenne nieruchomości w centrach wielu miast.