statystyki

Handel w internecie: Puducenci narzucają własne ceny

21.07.2010, 08:12; Aktualizacja: 21.07.2010, 08:37

Blisko 60 procent sklepów internetowych zetknęła się ze zjawiskiem ustalania cen przez producentów, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Nokaut.pl. Większość sklepów deklaruje, że gdyby nie te praktyki ceny w internecie mogłyby być niższe.

Reklama


Reklama


"Porównywarka Nokaut.pl współpracująca z 3200 sklepami internetowymi przeprowadziła wśród nich anonimową ankietę na temat tego zjawiska. Blisko 60% sklepów zetknęło się ze zjawiskiem ustalania cen przez producentów. Co więcej, ponad połowa z nich deklaruje, że gdyby nie te naciski, to mogliby obniżyć ceny o 5 do 15%" - czytamy w raporcie Nokaut.pl. Z danych wynika, że 3% badanych ocenia, że mogłoby obniżyć ceny nawet o ponad 25%, gdyby politykę cenową mogło kształtować samodzielnie.

Praktyki prób ustalania cen przez producentów dotyczą przede wszystkim sklepów oferujących produkty z kategorii takich jak "Dom i ogród", "Sport i hobby", "Sprzęt RTV i foto" czy "Dla dzieci".

Nokaut.pl podał, że 60% respondentów na pytanie "Czy zablokowano lub grożono Państwu zablokowaniem dostaw w związku z polityką cenową Państwa sklepu?" odpowiedziało twierdząco.

Najczęściej wymienianymi problemami z którymi spotykały się sklepy ze względu na oferowanie produktów w "za niskich cenach" są: problemy z dostawą - 36%, ostrzeżenia od dostawców i zarzuty od sklepów tradycyjnych - 13%, gorsze warunki u dostawcy, np. brak rabatów - 13% oraz zakaz używania zdjęć produktów - 5%.

Nokaut.pl podaje, że współpracuje z 3200 sklepami, ma ponad 2,8 mln użytkowników miesięcznie, a obroty wygenerowane w sklepach internetowych za pośrednictwem Nokaut.pl w 2009 roku szacuje na 810 mln zł.


Reklama


Źródło:ISB

Polecane

  • Puducent(2010-07-21 12:45) Odpowiedz 00

    Coś jest tyle warte ile ktoś jest skłonny za to zapłacić. Jeśli są chętni na przepłacanie, to w czym problem?

  • kaki(2010-07-21 12:23) Odpowiedz 00

    Sklepy internetowe sa oki. Ceny sa na w miare dobrym poziomie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama