JESSICA to nowy pomysł Brukseli na wydawanie unijnych pieniędzy na inwestycje samorządowe. Mają one zostać przeznaczone na projekty odnowy zaniedbanych terenów miejskich i przekształcenie ich w centra kultury i biznesu. Jak tłumaczy Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego, środki unijne na ten cel nie będą dostępne w formie dotacji. – Mamy do czynienia ze wsparciem pożyczkowo-poręczeniowym dla podmiotów, które będą chciały rewitalizować nasze miasta – mówi.

Śląsk podpisał właśnie umowę z EBI o uruchomieniu u siebie inicjatywy JESSICA. W poniedziałek zrobiło to także województwo pomorskie. W ten sposób te dwa regiony dołączyły do województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, które uruchomiły u siebie inicjatywę w ubiegłym roku. Łącznie regiony przekażą do niej ponad 1 mld zł. Najwięcej, bo ponad 310 mln zł, pójdzie na miejskie inwestycje w Wielkopolsce.

Bogusław Śmigielski podkreśla, że w przeciwieństwie do unijnych grantów pieniądze przekazane do inicjatywy będą pracowały wielokrotnie. Zainwestowane środki będą musiały zostać zwrócone na wynegocjowanych warunkach, np. w postaci przychodów uzyskiwanych z danej inwestycji. W ten sposób w czterech regionach powstaną quasi-fundusze inwestycyjne, z których będą mogły korzystać miasta.

1 mld zł – tyle wyniesie unijne wsparcie na odnowę zaniedbanych regionów miejskich

310 mln zł – tyle dostanie Wielkopolska na miejskie inwestycje