Firmy korzystają z różnych form finansowania bieżącej działalności, takich jak np. kredyt rewolwingowy, limit w rachunku bieżącym czy gwarancje bankowe. Teraz wszystkie te instrumenty mogą mieć do dyspozycji w ramach jednej umowy.
Aby uzyskać środki na prowadzenie i rozwój działalności, przedsiębiorcy składają w banku wnioski, ustanawiają zabezpieczenie, podpisują szereg umów, płacą prowizje za utrzymanie środków w gotowości do uruchomienia. Zmienność biznesu powoduje, że nie zawsze udostępniane zasoby są wykorzystywane, czasami z kolei są one niewystarczające. Bywa i tak, że brakuje finansowania w obcej walucie.
Aby wyeliminować te problemy, firmy mogą skorzystać z oferowanych przez niektóre banki limitów wieloproduktowych na finansowanie działalności bieżącej.

Bez dodatkowych formalności

Za tą nazwą kryje się limit kredytowy, w ramach którego klienci mogą dowolnie korzystać z różnych produktów do wysokości łącznego limitu. Korzyści z takiego rozwiązania to przede wszystkim podpisanie tylko jednej umowy, zawierającej uregulowania dotyczące wszystkich produktów. Istotnym ułatwieniem jest też ustanawianie jednego pakietu zabezpieczeń do całego limitu, co znacznie upraszcza i przyśpiesza zawarcie umowy.
Wykorzystanie środków przyznanego limitu wieloproduktowego sprowadza się do uruchomienia ich w ramach produktów określonych w umowie. Dla kredytów odnawialnych oznacza to po prostu złożenie poleceń przelewu w ciężar środków kredytowych, dla transakcji finansowania handlu – zlecenie wystawienia gwarancji lub otwarcia akredytywy. Nie ma potrzeby podpisywania dodatkowych umów, aneksów czy ustanawiania zabezpieczeń.

Pełna elastyczność

Jedna umowa pozwala na elastyczne gospodarowanie środkami w ramach głównego limitu. To klient decyduje, jaka będzie struktura finansowania w danym okresie, a nawet w danym dniu. W skład limitu wieloproduktowego wchodzą produkty odnawialne, więc po spłaceniu części zadłużenia można z nich ponownie korzystać. Pozwala to na łatwe i szybkie dostosowanie struktury wykorzystania globalnego limitu i dopasowanie jej do bieżących potrzeb firmy.
Co szczególnie ważne dla przedsiębiorców, którzy prowadzą rozliczenia z kontrahentami w walutach obcych, produkty w ramach linii mogą być wykorzystywane w różnych walutach. Globalny limit ustalany jest najczęściej w złotych, a jego wykorzystanie w walutach obcych przeliczane jest po ustalonym kursie.
Przy zawieraniu umowy o linię na finansowanie bieżącej działalności najważniejsze jest określenie wysokości globalnego limitu oraz dobór produktów i walut.

Nic nas nie zaskoczy

Jeżeli dobrze oszacujemy przyszłe potrzeby przedsiębiorstwa, mamy możliwość dowolnego wykorzystania środków i nie będziemy musieli składać w banku dodatkowych wniosków.
Jedna umowa może obejmować wiele produktów, nawet takich, których nie potrzebujemy w obecnej chwili, ale planujemy ich wykorzystanie.
Takie rozwiązanie pozwala lepiej przygotować się do obniżenia ryzyka i wykorzystania szans, które czekają firmę w przyszłości.
Bank Millennium oferuje swoim klientom Limit wieloproduktowy, wspierający finansowanie bieżącej działalności firm, obejmujący kredyty odnawialne, linię na transakcje finansowania handlu oraz karty obciążeniowe. Bank zawiera z klientem jedną umowę (z jednym zestawem zabezpieczeń), w której określa się produkty finansowania bieżącej działalności oraz waluty. Reszta zależy już tylko od klienta, który sam decyduje, jak wykorzysta udostępnione środki.