Większość banków wymaga wkładu własnego od przedsiębiorców, którzy chcą zaciągnąć kredyt pomostowy na inwestycję finansowaną z dotacji unijnej. Ale za to są elastyczne przy wydawaniu promes czy ustalaniu karencji w spłacie kredytów.
Kredyt bankowy jest obowiązkowym elementem ubiegania się o dotacje unijne. Pieniądze z UE są wypłacane po zakończeniu inwestycji, a ta zaś musi zostać z czegoś wcześniej sfinansowana. Dlatego praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie specjalne kredyty pomostowe na ten cel. Kapitał jest w nich spłacany z dotacji, a odsetki płaci przedsiębiorca.
– Kredyt pomostowy, ze względu na stosunkowo niewielkie w porównaniu z tradycyjnym kredytem inwestycyjnym ryzyko, powinien być atrakcyjniej oprocentowany. Jednak trudno powiedzieć, czy tak jest w rzeczywistości. Tylko dwa spośród 11 banków – Getin Noble Bank i Gospodarczy Bank Wielkopolski – podały nam widełki oprocentowania – mówi Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care.
Jak wynika z przygotowanego przez tę firmę dla „DGP” zestawienia, najczęściej oferowane przez banki preferencje dotyczą warunków udzielania kredytów pomostowych. Przedsiębiorcy mogą liczyć np. na elastyczne warunki wydawania promes kredytowych, niezbędnych do złożenia wniosku o dotacje, możliwość karencji spłaty kredytu czy też niższe od standardowych opłaty i prowizje za złożenie wniosku i jego rozpatrzenie.
Większość banków standardowo wymaga od przedsiębiorców wkładu własnego
– Dopuszczamy również możliwość odstąpienia od prowizji przy zmianie warunków spłaty, jeżeli wynika ona ze zmiany terminu otrzymania dotacji – mówi Anna Węgrzanowska, dyrektor sprzedaży w departamencie klienta sektora publicznego w PKO BP.
Dodaje, że bank oferuje nie tylko kredyt pomostowy, ale również współfinansujący. Poza tym zapewnia dostęp do usług doradczych oraz oferuje proste produkty rozliczeniowo-transakcyjne.
Większość banków standardowo wymaga od przedsiębiorców wkładu własnego. Jest to zazwyczaj od 10 do 20 proc. wartości inwestycji.
Niestety, banki nadal niechętnym okiem patrzą na młodych przedsiębiorców. Tymczasem to właśnie do nich jest skierowany najbardziej popularny obecnie rodzaj dotacji – działanie 8.1 w programie Innowacyjna Gospodarka (wsparcie na e-biznes). Jak wynika z zestawienia Tax Care, tylko pięć z 11 banków nie stosuje przy kredytach pomostowych ograniczeń dotyczących wieku firmy. Pozostałe nie kredytują firm istniejących krócej niż rok lub robią to w specjalnych okolicznościach.