iPad to tablet łączący w sobie funkcje iPhone'a i laptopa. Umożliwia nie tylko przeglądanie sieci, pisanie i wysyłanie e-maili, oglądanie zdjęć oraz wideo, ale także pozwala na granie w gry czy czytanie ebooków.

Urządzenie napędza specjalnie w tym celu skonstruowany przez firmę Apple układ A4 zgodny z architekturą ARM. Procesor taktowany jest zegarem o częstotliwości 1GHz, a ponadto posiada zintegrowany układ graficzny PowerVR SGX. Dysponuje zintegrowaną pamięcią RAM, której ilość wynosi 256MB.

W przeciągu zaledwie dwóch miesięcy, ten najnowszy wynalazek Steva’a Jobsa, znalazł już ponad dwa miliony nabywców.

Tymczasem w Chinach pojawił się w ostatnim czasie iPed – tablet łudząco przypominający swojego amerykańskiego protoplastę, tylko… pięć razy tańszy. Najuboższa wersja gadżetu Apple’a kosztuje w USA 499 dol., natomiast produkt z „Państwa Środka” zaledwie 105 dol.

Pozytywnie iPeda ocenili redaktorzy portalu komputerowego TECHi (www.techi.com). „Napędzany jest procesorem Intela i ma zainstalowany system Android. I – trzeba to szczerze przyznać – wcale nie jest ani toporny, ani brzydki” – podał serwis. Chiński produkt posiada dysk twardy o pojemności 16 GB, a także 126 MB pamięci operacyjnej RAM.

O konkurowaniu z hitem Apple’a myślą również na Tajwanie. Tamtejsza firma Asustek Computer Inc. (producent komputerów i laptopów marki Asus) we współpracy z Acerem przygotowuje tablet o nazwie Eee Pad. Będzie on posiadał system operacyjny Windows, a także – w odróżnieniu od iPada - zostanie wyposażony w port USB oraz aparat fotograficzny.

Polska premiera iPada planowana jest na jesień 2010.

499 dol. – kosztuje w USA najprostsza wersja iPada
105 dol. – trzeba zapłacić za chiński odpowiednik, iPeda