Rząd w Berlinie chce całkowitego zakazu niezabezpieczonej krótkiej sprzedaży. Jeszcze w środę przyjął projekt ustawy w tej sprawie.
Niezabezpieczona (tzw. naga) krótka sprzedaż to typ transakcji, gdzie inwestor wystawia na sprzedaż papiery wartościowe, których w ogóle nie posiada. Faktycznie jest to rodzaj zakładu. Przy zwykłej krótkiej sprzedaży inwestor musi wcześniej pożyczyć aktywa, które następnie sprzedaje w nadziei na spadek ceny. Gdy cena spadnie, odkupuje te same aktywa po niższej cenie i oddaje pożyczkę, a różnica stanowi jego zysk.
Rząd niemiecki uznał, że naga krótka sprzedaż jest zbyt niebezpieczna. Zgodnie z projektem ustawy w Niemczech nie będzie można przeprowadzać tego typu transakcji na akcjach niemieckich spółek oraz obligacjach krajów strefy euro. W praktyce oznaczać to będzie rozszerzenie zakazu z maja, kiedy to władze w Berlinie zakazały nagiej krótkiej sprzedaży obligacji denominowanych w euro, kupowania kontraktów CDS na te obligacje, jeśli kupujący nie posiadają samych obligacji, i sprzedawania na krótko bez zabezpieczenia akcji największych niemieckich banków i firm ubezpieczeniowych.
mach