Chce to wykorzystać ATM Grupa, największy producent telewizyjny na polskim rynku. Pod koniec czerwca rozpocznie budowę nowego centrum produkcyjno-filmowego ATM Studio w Warszawie. Spółka otrzymała wczoraj pozwolenie na budowę. Na 14 tys. metrów kwadratowych w Wawrze powstanie m.in. sześć hal, w których produkowane będą seriale, duże widowiska telewizyjne, a także pełnometrażowe filmy. Całość będzie kosztować około 50 mln zł.

– Studia rozpoczną pracę w lipcu przyszłego roku. Mamy nadzieję, że wtedy będzie już po kryzysie – powiedział „DGP” Maciej Grzywaczewski, wiceprezes ATM Grupy.

Fatalny ubiegły rok

Choć producent planował inwestycję od dawna i w dużej części sfinansuje ją z własnej kieszeni, nie ukrywa, że czeka na koniec kryzysu na rynku. Podobnie jak inni producenci – Akson Studio Michała Kwiecińskiego (producent m.in. serialu „Czas honoru”) czy spółki związane z Tadeuszem Lampkem, producentem m.in. „M jak miłość”.

W ubiegłym roku wszyscy mocno ucierpieli, gdy kryzys na rynku reklamy uderzył w nadawców telewizyjnych – główne, a często jedyne źródło przychodów większości firm producenckich na polskim rynku. Wydające od lat najwięcej na produkcję TVN, Polsat i TVP nie tylko wstrzymały część nowych projektów, ale także ścięły budżety już realizowanych seriali i programów. W przypadku notowanej na giełdzie ATM Grupy skończyło się to 12-proc. spadkiem przychodów w ubiegłym roku do 99,9 mln zł, a także zmniejszeniem rentowności. Cały rynek, według spółki, wart jest około 750 mln zł.

– Oceniamy, że cały rynek produkcji skurczył się jeszcze bardziej, między 13 a 14 proc. – podkreśla Maciej Grzywaczewski.

W I kwartale tego roku przychody z produkcji były wciąż o ponad 9 proc. niższe niż przed rokiem, ale spółka podkreśliła, że najgorsze minęło.

Według Macieja Grzywaczewskiego widać ożywienie, bo stacje nie tylko nie tną już budżetów, ale zaczynają zwiększać zamówienia. Seriale to jeden z najważniejszych i najskuteczniejszych sposobów stacji na przyciągnięcie widzów, a w efekcie – większych budżetów reklamodawców. – Jest zielone światło na nowe inwestycje, ale do znaczącego zwiększenia budżetów nie dojdzie z dnia na dzień – przyznaje przedstawiciel jednego z nadawców.

Sama ATM Grupa, poza produkcjami już trwającymi, rozpoczyna pracę nad nowym serialem dla TVP 1. W planach ma też nowy serial dla Polsatu pod roboczym tytułem „Ludzie Chudego”. Producent rozmawia jednak ze stacją Zygmunta Solarza-Żaka na temat jeszcze jednej serialowej produkcji.